Piątek 09.10.2015

Jak się ma populacja goryli górskich?

© Timothy Geer / WWF © Timothy Geer / WWF

Ruszyła nowa akcja liczenia goryli górskich w masywie Wirungi. Badacze goryli mają nadzieję, że wyniki monitoringu, potwierdzą trend wzrostowy liczebności tych zwierząt. – informuje WWF Polska.



Liczebność goryli górskich w masywie Wirunga od dwudziestu lat rośnie. Jednak dopiero wyniki liczenia na 100 proc. będą w stanie potwierdzić wzrostowy trend.

– Jest to pierwsze szacowanie liczebności tego gatunku od 2010 roku. Wtedy na obszarze o powierzchni 451 km2 naliczono 480 goryli górskich. Masyw Wirungi, współdzielony przez Demokratycznę Republikę Konga, Rwandę i Ugandę, jest jednym z dwóch obszarów na świecie, gdzie występują goryle górskie. – mówi Paweł Średziński z WWF Polska.

Jak wygląda liczenie goryli górskich? Zespoły złożone z przedstawicieli instytucji i organizacji zaangażowanych w projekt pokonują pieszo miejsca występowania goryli, szukając śladów ich obecności i zbierając próbki odchodów do badań genetycznych. Badania terenowe i laboratoryjne dają wiarygodne wyniki – informuje WWF.

Kiedy poznamy wyniki? W 2017 roku będziemy wiedzieć ile goryli, jakiej płci i w jakim wieku żyje w masywie Wirunga.

Park Narodowy Wirunga jest kluczową ostoją zagrożonych wyginięciem goryli górskich oraz domem dla ponad 200 gatunków ssaków i 700 gatunków ptaków. W  masywie Wirungi żyje połowa z około 880 wszystkich goryli górskich. Pozostałe goryle występują w Parku Narodowym Bwindi na pograniczu z Demokratyczną Republiką Konga.


Źródło: WWF Polska

Ocena (4.5) Oceń: