Jak zatrzymać masakrę ptaków wędrownych w Libanie?

Środa 28.02.2018
Ptaki migrujące. fot. pixabay.com Ptaki migrujące. fot. pixabay.com

Od lat trwa masakra ptaków wędrownych w Libanie. Szacuje się, że rocznie ginie tam ich nawet kilka milionów. Ofiarą polowań padają m.in. bociany, cieszące się ogromną sympatią Polaków. Podczas zeszłorocznej wiosennej migracji wśród tysięcy zabitych ptaków był Tesla – bocian biały, którego chorwaccy ornitolodzy wyposażyli w nadajnik GPS. Jego śmierć poruszyła ekologów, ornitologów i wszystkich miłośników ptaków, czego efektem było wystosowanie petycji „Uczyńcie niebo nad Libanem bezpiecznym dla bocianów i innych migrujących ptaków”, skierowanej do Prezydenta i Ministra Środowiska Libanu.


Pomimo nadziei związanych z próbą wdrożenia nowego prawa, zakazującego polowań na ptaki migrujące, kłusownicy nadal strzelają do flamingów, bocianów, czapli, jaskółek czy jerzyków. Robią to bez wyraźnego celu, tak dla zabawy czy zabicia czasu. W polowanie na ptaszynę bawią się profesjonalni łowcy, jak i amatorzy. W efekcie w Libanie, podczas corocznej migracji, giną miliony ptaków.

Teraz, gdy nadchodzi czas wiosennych migracji ptaków, organizacje ekologiczne zwracają się z prośbą o zapewnienie im bezpieczeństwa w tracie przelotów nad Libanem. Kilka dni przed rozpoczęciem okresu wiosennych migracji, 52 organizacje z 28 krajów, zajmujące się ochroną ptaków w krajach europejskich wysłały apel do Prezydenta Libanu, Pana Michela Naima Aouna. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków jest jednym z sygnatariuszy listu.

„Pamiętajmy, że ptaki nie należą do żadnego narodu, ale że wszystkie narody są zobowiązane do ochrony ich dla przyszłych pokoleń. Wierzymy, że Prezydent Libanu zapewni właściwą ochronę ptakom migrującym, a Liban stanie się przykładem dla innych krajów. Prosimy, aby niebo nad Libanem było bezpieczne dla ptaków wędrownych tej wiosny!” – czytamy w liście skierowanym do Prezydenta Libanu, Pana Michela Naima Aouna.

Pełna treść listu znajduje się tutaj: https://otop.org.pl/wp-content/uploads/2018/02/mail-to-President-of-Lebanon-February-2018.pdf
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy