Poniedziałek 21.11.2022

Jakie są najważniejsze ustalenia szczytu klimatycznego COP27?

Nowy mechanizm finansowania strat i szkód – połączony fundusz dla krajów najbardziej dotkniętych zmianami klimatycznymi – został okrzyknięty „historycznym momentem” od czasu porozumienia paryskiego na COP 2015. Z drugiej strony nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie wycofania paliw kopalnych po tym, jak maratonowe rozmowy klimatyczne ONZ zostały „zablokowane” przez wiele krajów produkujących ropę naftową.Źródło: Materiały prasowe UNCC, fot. Kiara WorthŹródło: Materiały prasowe UNCC, fot. Kiara Worth

Negocjatorzy z prawie 200 krajów na szczycie klimatycznym ONZ COP27 w Egipcie podjęli historyczny krok, zgadzając się na utworzenie funduszu „strat i szkód”, który ma pomóc krajom wrażliwym radzić sobie z katastrofami klimatycznymi i zgodzili się, że świat musi ograniczyć emisje gazów cieplarnianych prawie o połowę do 2030 r. W porozumieniu potwierdzono również cel, jakim jest utrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.
Jednak próba zajęcia się największym źródłem emisji powodujących ocieplenie planety, który powoduje kryzys klimatyczny, zakończyła się fiaskiem po tym, jak wiele krajów, w tym Chiny i Arabia Saudyjska, zablokowały kluczową propozycję wycofania wszystkich paliw kopalnych, nie tylko węgla.

„To więcej niż frustrujące, gdy wielu dużych emitentów i producentów ropy blokuje  kroki w zakresie łagodzenia i wycofywania energii z paliw kopalnych” – powiedziała w oświadczeniu niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock.

Przemawiając na szczycie w niedzielę rano, szef Komisji Europejskiej ds. klimatu Frans Timmermans powiedział, że UE jest „rozczarowana” ostatecznym wynikiem szczytu. „To, co mamy przed sobą, nie jest wystarczającym krokiem naprzód dla ludzi i planety… powinniśmy byli zrobić znacznie więcej” – powiedział Timmermans.

Porozumienie o pomocy najbardziej wrażliwym krajom świata w radzeniu sobie ze stratami i szkodami stanowi jednak przełom w procesie negocjacyjnym. Po raz pierwszy kraje, takie jak Stany Zjednoczone i UE, zgodziły się na utworzenie funduszu dla narodów narażonych na katastrofy klimatyczne pogłębione przez zanieczyszczenia wytwarzane nieproporcjonalnie przez bogate, uprzemysłowione narody.

„Porozumienia zawarte na COP27 są zwycięstwem dla całego naszego świata” – powiedział w oświadczeniu Molwyn Joseph, przewodniczący Sojuszu Małych Państw Wyspiarskich. „Pokazaliśmy tym, którzy czuli się zaniedbani, że was słyszymy, widzimy i okazujemy wam szacunek i troskę, na jaką zasługujecie”.

Szczegóły dotyczące sposobu działania funduszu pozostają niejasne. Pozostaje wiele pytań dotyczących tego, kiedy zostanie sfinalizowany i zacznie funkcjonować oraz jak dokładnie zostanie sfinansowany.

Podczas gdy eksperci klimatyczni świętowali zwycięstwo, zauważyli również niepewność co do przyszłości. „Ten fundusz strat i szkód będzie kołem ratunkowym dla biednych rodzin, których domy zostały zniszczone, rolników, których pola są zniszczone, i wyspiarzy zmuszonych do opuszczenia domów przodków” – powiedział Ani Dasgupta, dyrektor generalny World Resources Institute. „Jednocześnie kraje rozwijające się opuszczają Egipt bez jasnych zapewnień co do sposobu nadzorowania funduszu strat i szkód”.

Oprócz ostatecznego porozumienia szczyt przyniósł kilka innych istotnych wydarzeń, w tym wznowienie formalnych rozmów klimatycznych między USA i Chinami – dwoma największymi emitentami gazów cieplarnianych na świecie.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

1. UNCC; “COP27 Reaches Breakthrough Agreement on New “Loss and Damage” Fund for Vulnerable Countries”; data dostępu: 2022-11-21
2. Ivana Kottasová, Ella Nilsen and Rachel Ramirez, CNN ; “COP27 summit agrees to help climate victims. But it does nothing to stop fossil fuels”; data dostępu: 2022-11-21

Ocena (4.3) Oceń: