Piątek 14.03.2014

Jedna ładowarka do wszystkich telefonów?

Fot.  Johan Larsson  /Flickr CC[CC BY 2.0 ], Flickr.comFot. Johan Larsson /Flickr CC[CC BY 2.0 ], Flickr.com

Jedna uniwersalna ładowarka do wszystkich telefonów komórkowych sprzedawanych w UE? Takie rozwiązanie obniży koszty, zmniejszy ilość odpadów oraz zaoszczędzi kłopotów użytkownikom − podkreśli posłowie, głosujący nad uaktualnieniem przepisów UE, dotyczących urządzeń radiowych.


„Unowocześniona dyrektywa dotycząca urządzeń radiowych to bardzo dobre narzędzie, aby przeciwdziałać zakłóceniom między różnymi ich rodzajami. Jestem szczególnie zadowolona z tego, że udało się nam porozumieć w sprawie uniwersalnej ładowarki. To służy interesowi zarówno konsumentów, jak i środowiska, bo położy kres zamieszaniu na rynku ładowarek oraz produkcji 51 tysięcy ton elektromagnetycznych odpadów” − powiedziała Barbara Weiler (S&D, DE) odpowiedzialna za sprawozdanie.

Posłowie już od kilku lat apelują do producentów do wznowienia wysiłków i opracowania modelu uniwersalnej ładowarki do różnego rodzaju urządzeń radiowych, głównie telefonów komórkowych. Ich zdaniem doprowadzi to do znacznego ułatwienia w ich użytkowaniu oraz zredukuje ilość odpadów.

Według szacunków w krajach Wspólnoty używane jest obecnie od 350 do 400 mln aparatów komórkowych. Kupując nowa komórkę –  każdego roku sprzedaje się ich 185 mln w UE – zyskujemy za każdym razem nowa ładowarkę. I właśnie w tym tkwi problem. W wyniku tego około 51 tys. ton zużytych ładowarek, zalegają co roku w naszych szafkach i szufladach.

Projekt wprowadza zasadę kompatybilności urządzeń radiowych z uniwersalną ładowarką, jako podstawowy wymóg ich wprowadzenia na rynek, choć zastrzega, że to Komisja Europejska będzie decydować, których urządzeń ten wymóg będzie dotyczył.

Nowe przepisy mają wejść w życie w 2017 r. Muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez kraje Unii.
Ekologia.pl
Moim zdaniem
Wprowadzenie jednej, uniwersalnej ładowarki do wszystkich telefonów, to dobry pomysł?
Ocena (4.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy