Środa 07.06.2023

Jest już za późno, by uratować arktyczny lód – alarmują klimatolodzy

Badania wykazały, że jest już za późno, aby uratować letni arktyczny lód morski. W konsekwencji musimy przygotować się na ekstremalne warunki pogodowe – alarmują naukowcy.Fot. FloridaStock/ShutterstockFot. FloridaStock/Shutterstock
Naukowcy pod kierunkiem Yeon-Hee Kim z Uniwersytetu Nauki i Technologii Pohang w Korei Południowej wykorzystali dane obserwacyjne z lat 1979-2019, aby przewidzieć spadek lodu morskiego w Arktyce. Odkryli, że emisje spowodowane przez człowieka są głównym czynnikiem wpływającym na zmniejszanie się lodu morskiego i że wkrótce może nastąpić pierwszy bezlodowy wrzesień.
„Możemy doświadczyć bezprecedensowego, wolnego od lodu klimatu arktycznego w następnej dekadzie lub dwóch, niezależnie od scenariuszy emisji. Wpłynęłoby to na społeczeństwo ludzkie i ekosystem zarówno w Arktyce, jak i poza nią, poprzez zmianę aktywności morskiej Arktyki, a także dalsze przyspieszenie ocieplenia Arktyki” – napisali naukowcy. Badania pokazują, że 90% topnienia jest wynikiem globalnego ocieplenia spowodowanego przez człowieka, a resztę stanowią czynniki naturalne.

Odkąd w 1979 roku rozpoczęto pomiary satelitarne, letni lód arktyczny kurczył się o 13% na dekadę. Obecnie proces ten znacznie przyspieszył.

„Niestety jest już za późno, aby uratować arktyczny letni lód morski” – powiedział prof. Dirk Notz z Uniwersytetu w Hamburgu w Niemczech, który był członkiem zespołu badawczego. „Jako naukowcy od dziesięcioleci ostrzegamy przed utratą arktycznego lodu morskiego. Jest to teraz pierwszy główny składnik systemu ziemskiego, który stracimy z powodu globalnego ocieplenia. Ludzie nie słuchali naszych ostrzeżeń.

„Jest to kolejny dzwonek ostrzegawczy, że prognozy, które stworzyliśmy dla innych elementów systemu Ziemi, zaczną się rozwijać w nadchodzących dziesięcioleciach”.

Lód, który utrzymuje się przez całe lato, jest znany jako wieloletni lód morski i jest grubszy w porównaniu do lodu sezonowego. Pełni rolę bariery ograniczającej wymianę wilgoci i ciepła między oceanem a atmosferą. W ciągu ostatnich czterech dekad zasięg wieloletniego lodu morskiego zmniejszył się z siedmiu do czterech milionów kilometrów kwadratowych.

Inni klimatolodzy powiedzieli w 2022 roku, że świat znajduje się na krawędzi wielu katastrofalnych punktów krytycznych.

Nowe badanie kontrastuje z najnowszym raportem Międzyrządowego Zespołu ONZ ds. Zmian Klimatu (IPCC). IPCC przewidział, że Arktyka prawdopodobnie będzie „wolna od lodu” do połowy stulecia, opierając się zarówno na scenariuszach pośrednich, jak i wysokich emisji. Według nowych badań Ocean Arktyczny może być wolny od lodu do lat 30. XX wieku, nawet jeśli obniżymy emisje gazów cieplarnianych.

Oczekuje się, że wolny od lodu Ocean Arktyczny przyspieszy globalne ocieplenie, ponieważ zmniejszy ilość światła słonecznego pochłanianego przez ocean – jest to proces znany jako pozytywne sprzężenie zwrotne. To z kolei może przyspieszyć topnienie pokrywy lodowej Grenlandii, która już i tak jest dużym motorem podnoszenia się poziomu mórz. Utrata lodu morskiego może również zmienić aktywność biologiczną oceanu.

„Najważniejszym wpływem na ludzkie społeczeństwo będzie wzrost ekstremalnych warunków pogodowych, których obecnie doświadczamy, takich jak fale upałów, pożary i powodzie. Musimy bardziej ambitnie ograniczać emisje CO2, a także przystosować się do szybszego ocieplenia Arktyki i jego wpływu na ludzkie społeczeństwo i ekosystemy” – powiedział Profesor Seung-Ki Min z Uniwersytetu Pohang w Korei Południowej, który kierował nowym badaniem.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

The Arctic could be ice-free by the 2030s, scientists sound the alarm; https://www.zmescience.com/science/news-science--/ice-free-arctic-2030s/; data dostępu: 07-06-2023

Ocena (2.0) Oceń: