Środa 21.12.2022

Już nie słonie, ale hipopotamy padają ofiarą kłusowników

Pogłębiające się ograniczenia w handlu kością słoniową doprowadziły do wzrostu handlu zębami hipopotamów - ostrzegają działacze na rzecz dzikiej przyrody. To może mieć poważne skutki dla gatunku już wymienionego jako „narażony na wyginięcie”.Fot. konmesa/ShutterstockFot. konmesa/Shutterstock

Kiedy w czerwcu ubiegłego roku Wielka Brytania ogłosiła niemal całkowity zakaz handlu kością słoniową, organizacja charytatywna zajmująca się dobrostanem zwierząt zbadała, co się stało na trzech powszechnie używanych rynkach internetowych.

„Odkryliśmy wzrost handlu kością hipopotamów w Wielkiej Brytanii w ciągu miesiąca po wprowadzeniu zakazu handlu kością słoniową” – mówi Frankie Osuch, główny autor raportu opublikowanego przez Born Free we wrześniu.
To „niepokojące dowody na zwiększony popyt na kość hipopotamów, których liczebność na wolności jest zagrożona” – czytamy w raporcie.

Naukowcy twierdzą, że ten wzorzec był wyraźny już w 1989 roku, kiedy po raz pierwszy uzgodniono ogólnoświatowy zakaz handlu kością słoniową, i nasilił się dopiero, gdy rządy wprowadziły nowe środki w celu zaostrzenia zakazu.

Podobnie jak kość słoniowa, zęby i kły hipopotama są często używane do rzeźbienia dekoracyjnego, ale są tańsze i łatwiejsze do zdobycia. l mogą być przedmiotem handlu na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu zagrożonymi gatunkami (CITES), chociaż cała sprzedaż międzynarodowa wymaga pozwolenia na eksport.

Obliczono, że od 1975 r., kiedy rozpoczęto rejestrację CITES, do 2017 r. legalnie do handlu trafiło 770 000 kg zębów hipopotamów. Ale istnieje również nielegalny handel.

Według raportu Komisji Europejskiej w 2020 r. zęby hipopotamów należały do najczęściej konfiskowanych części ciała ssaków w UE.

„Obecnie na różnych lotniskach w Afryce obserwuje się coraz więcej przypadków psów tropiących, które wykrywają zęby hipopotamów.” – mówi Philip Muruthy, wiceprezes Africa Wildlife Fundacja.

Badanie przeprowadzone przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) w 2016 roku oszacowało, że światowa populacja hipopotama wynosi od 115 000 do 130 000 – co stanowi spadek o 30% od 1994 roku. Hipopotamy mają niski wskaźnik urodzeń, rodząc tylko jedno potomstwo co dwa lata, więc zmniejszenie populacji może mieć długoterminowy wpływ.

Dziesięć krajów w Afryce Zachodniej i Środkowej twierdzi, że nadal obserwuje się gwałtowny spadek liczebności z powodu kłusownictwa i degradacji gleby.

Joanna Swabe, starszy dyrektor ds. publicznych w Humane Society International, zwraca uwagę, że od 2016 roku wykonano niewiele pracy w celu ustalenia liczebności hipopotamów.

„Przeprowadzono bardzo niewiele badań naukowych dotyczących faktycznej populacji hipopotamów we wszystkich krajach zasięgu” – mówi. „Jednocześnie kraje zasięgu wiedzą, co dzieje się z ich hipopotamami na ich terytoriach, więc nie należy ich ignorować”.

Części i produkty około 13 909 hipopotamów były legalnie sprzedawane w latach 2009-2018 – trzy czwarte z nich pochodziło z Tanzanii, Ugandy, Zambii i Zimbabwe. W latach 1975-2017 legalnie sprzedano 770 000 kg zębów hipopotamów - wielkość nielegalnego handlu jest nieznana. Eksperci zajmujący się dziką przyrodą twierdzą również, że legalny i nielegalny handel zębami hipopotamów musi być ściśle monitorowany.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Navin Singh Khadka; “Poachers target hippos for giant teeth in place of ivory ”; bbc.com; 2022-12-21
Ocena (3.5) Oceń: