Czwartek 08.11.2018

Kalifornia zakazuje hodowli klatkowej

6 listopada w Kalifornii odbyło się referendum dotyczące traktowania zwierząt hodowlanych. Kalifornijczycy zagłosowali za zwiększeniem “przestrzeni życiowej” dla zwierząt hodowlanych i zakazem sprzedaży produktów pochodzących z hodowli klatkowej.
Przegłosowana „Propozycja 12” formalnie nazwana „Ustawą o zapobieganiu okrucieństwu wobec zwierząt hodowlanych” (Prevention of Cruelty to Farm Animals Act) wprowadza zakaz trzymania świń, kur niosek i cieląt w ciasnych klatkach. „Nowy metraż” dla zwierząt hodowlanych będzie obowiązywał od 1 stycznia 2020 r. „Propozycja 12” wymaga, aby począwszy od 2020 r. cielęta w hodowli miały co najmniej 4 metry kwadratowe powierzchni użytkowej. Dla świń przestrzeń ta ma wzrosnąć do co najmniej 2,2 metrów kwadratowych. Począwszy od 2020 roku, kury mają otrzymać 1 metr kwadratowy powierzchni, by po 2022 roku uwolnić je zupełnie z klatek. W 2022 roku ma zostać wprowadzony zakaz sprzedaży mięsa i jaj, które pochodzą od zwierząt hodowanych w systemie klatkowym. Kalifornia z 40 mln mieszkańców jest najludniejszym stanem, dlatego zakaz ten wpłynie na sytuację zwierząt w całych Stanach Zjednoczonych.

W Polsce aktualnie toczy się podobna dyskusja na temat hodowli klatkowej: organizacja Compassion in World Farming wraz ze swoim polskim oddziałem Compassion rozpoczęły właśnie Europejską Inicjatywę Obywatelską nazwaną KONIEC EPOKI KLATKOWEJ. Polska jest jednym z 7 państw tworzących Komitet. Celem tej Inicjatywy Europejskiej jest zakazanie stosowania wszystkich klatek w hodowli zwierząt gospodarskich w całej Unii Europejskiej.

Ekologia.pl


Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy