Środa 16.10.2019

Kalifornia zakazuje sprzedaży futer

Kalifornia to pierwszy stan USA, który zakazał produkcji i sprzedaży futer odzwierzęcych. Czy to początek końca futra z norek?fot. shutterstockfot. shutterstock

Od 2023 r. mieszkańcy Kalifornii nie będą mogli sprzedawać ani produkować odzieży, breloczków, butów ani torebek pochodzących ze skór zwierząt. Wyjątek stanowią skóry wołowe, jelenie, owcze i kozie. Nowe prawo nie dotyczy również wyrobów odzwierzęcych wykorzystywanych w obrzędach religijnych. Osoby, które złamią prawo, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 500-1000 USD.
Gubernator Gavin Newsom podpisał również ustawę dotyczącą okrucieństwa wobec zwierząt, w tym zakazu wykorzystywania zwierząt takich jak małpy, słonie i tygrysy w cyrkach, oraz  prawo chroniące dzikie i domowe konie przed ubojem.

„Kalifornia jest liderem jeśli chodzi o zakaz sprzedaży towarów odzwierzęcych” ‒ powiedział Newsom. „Ale robimy jeszcze więcej. Oświadczamy światu, że cyrk, to nie miejsce dla pięknych dzikich zwierząt”.   

‒ Zakaz wprowadzania do obrotu odzieży i akcesoriów z futrem zwierzęcym to bardzo ważny krok zmierzający do redukcji cierpienia zwierząt futerkowych. Ekologiczne alternatywy futer zwierzęcych są teraz tak wysokiej jakości, że naturalnym krokiem odpowiedzialnego społeczeństwa jest zwrócenie się w ich kierunku. Największe marki i domy mody nie będą miały z tym problemu, bo już zrezygnowały z futer naturalnych ‒ skomentowała Marta Jarosiewicz, koordynatorka kampanii biznesowych w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki.

Decyzję skrytykował rzecznik Fur Information Council, Keith Kaplan. Stwierdził, że jest to część „radykalnej agendy wegańskiej i pierwszy krok, który ma prowadzić do innych zakazów związanych z noszeniem i jedzeniem zwierząt”.

Wiele krajów zakazało już hodowli zwierząt na futra, w tym Serbia, Luksemburg, Belgia, Norwegia, Niemcy i Czechy. Zakaz sprzedaży futer został wprowadzony w Nowym Jorku i na Hawajach, choć jeszcze oficjalnie nie stał się prawem. Także przemysł modowy idzie w kierunku bardziej etycznej mody. W ostatnich latach marki takie jak Armani, Prada, Coach i Burberry zrezygnowały z wykorzystywania futer odzwierzęcych w swoich kolekcjach.
Ekologia.pl (JS)
Ocena (4.0) Oceń:
Pasaż zakupowy