KATASTROFA EKOLOGICZNA W ZATOCE MEKSYKAŃSKIEJ. Ekokatastrofa

Wtorek 27.04.2010
platforma wiertnicza Fot. sxc.hu
W wyniku eksplozji i zatopienia platformy wiertniczej tydzień temu, powstaje plama ropy, zanieczyszczając Zatokę Meksykańską. Podjęto działania mające ograniczyć wyciek, jednakże w poniedziałek zostały zawieszone ze względu na złą pogodę.

W środę ubiegłego tygodniu na platformie Deepwater Horizon 80 km od wybrzeża, doszło do wybuchu. Pomimo prób opanowania rozrastającego się pożaru, zasilanego ropą wydobywającą się z naruszonego odwiertu, platforma zatonęła w czwartek wieczorem. Setce pracowników udało się przeżyć, 11 osób zaginęło.

Około 1000 baryłek, czyli ponad 150 tys. litrów dziennie wydobywa się z wraku, który spoczął na głębokości 1500m. Plama ropy zagraża cennym przyrodniczo wybrzeżom stanów Luizjana i Missisipi.
 
Wyciekające znaczne ilości ropy mają zatamować zdalne sterowane podwodne roboty poprzez zakręcenie odpowiednich zaworów. Na poprawę pogody czekają statki, automatyczne łodzie i samoloty przeznaczone do zwalczania plamy ropy. Przy silnym wietrze, wzburzonym morzu, tworzy się gęsta piana, którą trudno opanować.

Kolejna katastrofa ekologiczna związana z wyciekiem ropy naftowej może wywołać falę protestów przeciw decyzji prezydenta Baracka Obamy, który zezwolił na zwiększenie odwiertów wzdłuż wybrzeży USA.
Ekologia.pl (AB)
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy