Kiedy zjemy zmodyfikowany genetycznie bekon?

Czwartek 21.06.2018
pixabay.com pixabay.com

Naukowcy stworzyli świnie, które są odporne na jedną z najbardziej kosztownych chorób zwierząt na świecie. A osiągnęli to dzięki niewielkiej zmianie w DNA zwierząt ‒ wynika z badań opublikowanych na łamach czasopisma  „Journal of Virology”


PRRS (wirus zespołu rozrodczo-oddechowego świń) uważany jest za jedną z „najdroższych” chorób świń. Choroba wywoływana przez tego wirusa przyczynia się do powstawania zaburzeń ze strony układu oddechowego i rozrodczego, a w konsekwencji do śmierci. Obecnie PRRS występuje niemal we wszystkich krajach charakteryzujących się intensywną produkcją trzody chlewnej. Wirus ten kosztuje przemysł wieprzowy w Stanach Zjednoczonych i Europie około 2,5 miliarda dolarów rocznie. Naukowcy postanowili rozwiązać ten problem.

Zespół badaczy z Roślin Institute w Edynburgu, tak zmienił DNA zwierząt, by stały się one odporne na tę śmiertelną chorobę.

Udało się to osiągnąć dzięki zastosowaniu technologii GE, która umożliwia wycinanie i wklejanie genów. GE różni się od szeroko stosowanej technologii modyfikacji genetycznej. Pierwsza z nich polega na dokładnej zmianie DNA organizmu, podczas gdy druga charakteryzuje się wprowadzeniem obcych sekwencji genetycznych do żywej istoty. Nowa technika jest zdecydowanie tańsza od tradycyjnych metod modyfikacji genetycznych.

Co dokładnie zrobili naukowcy?


Badacze zastosowali edycję genów, aby usunąć mały odcinek DNA świni. Ale ta stosunkowo niewielka zmiana uniemożliwia wirusowi PRRS uzyskanie punktu zaczepienia na powierzchni komórek świni. Następnie naukowcy wystawili na atak PRRS cztery świnie poddane edycji genów. Żadne ze zwierząt nie zachorowało.

Kierownik badań Dr Christine Tait-Burkard podkreśliła, że do świni nie wprowadzono żadnych obcych genów. Dodała, że dotychczasowe obserwacje wykazały, że zmiany w DNA zwierząt nie wpłynęły negatywnie na ich zachowanie czy zdrowie.

”Wszystkie świnie nadal są świniami ... z odciętą tylko małą sekcją DNA. Najważniejszą rzeczą, jaką ta zmiana zrobi, jest ... zapewnienie dobrostanu zwierząt, ponieważ zwierzęta będą odporne na śmiertelną chorobę” ‒ powiedziała.

Edycja genetyczna jest trwała, więc odporność na choroby będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie w wyniku naturalnej hodowli.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy