Czwartek 08.02.2024

Kiedy znikną naklejki na owocach i warzywach?

Czy w końcu pozbędziemy się naklejek z owoców i warzyw? Unia Europejska chce, by w ramach walki z wszechobecnym plastikiem, zlikwidować plastikowe oznaczenia na owocach i warzywach. Naklejki na warzywach, owocachFot. FStill Fotografia/Shutterstock

Po co są naklejki na warzywach i owocach? Ten dość zastanawiający dodatek, ma kod, który mówi o pochodzeniu i uprawie zakupionego towaru. I to tyle jeżeli chodzi o ich funkcjonalność, bo po pierwsze czasami trudno je odlepić, a po drugie często naklejki trafiają do kosza wraz z odpadami owocowymi i warzywnymi, co zakłóca proces kompostowania.
Jednak jest szansa, że pozbędziemy się ich z naszego życia. W Unii Europejskiej trwają prace nad rozporządzeniem, które pomoże w walce ze zbędnym plastikiem w naszym życiu, w tym m. in. z naklejkami.

Jak poinformowała wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska, podczas briefingu dotyczącego konferencji Sustainable Industry Lab 2024, w UE jest negocjowane i kończone właśnie rozporządzenie PPWR (ang. Packaging and Packaging Waste Regulation), które zmieni nasze podejście do plastiku. Będziemy musieli zrezygnować z pewnych elementów jak np. z plastikowych naklejek na pomarańczach czy jabłkach. To wszystko zniknie" — zaznaczyła wiceminister.

Anita Sowińska zwróciła uwagę, że plastik to olbrzymi problem. „Według najnowszych statystyk rocznie na całym świecie zużywamy ok. 430 mln ton plastiku. Z tej ilości 2/3 to są opakowania jednorazowe: butelki, foliówki, opakowania do żywności” - przekazała wiceminister. „Uzależniliśmy się od opakowań plastikowych i myślę, że można to porównać do nałogu ponieważ plastiki są dla nas wygodne i tanie” - dodała.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (3.0) Oceń: