Kim jest nowy minister środowiska?

Wtorek 09.01.2018
Minister Henryk Kowalczyk udzielający wywiadu w Sejmie. By Adrian Grycuk (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons Minister Henryk Kowalczyk udzielający wywiadu w Sejmie. By Adrian Grycuk (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons

We wtorek, 9 stycznia Prezydent RP powołał Henryka Kowalczyka na stanowisko ministra środowiska w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego. Zastąpił na tym stanowisku prof. Jana Szyszko. Kim jest nowy szef resortu?Henryk Kowalczyk urodził się w 1956 r. w Żabiance. W 1980 ukończył studia na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1979 - 1990 pracował, jako nauczyciel matematyki w Zespole Szkół Rolniczych w Golądkowie.

Pełnił funkcję wójta gminy Winnica w latach 1990 - 1998 i 1999 - 2005. Od 19 lutego do 31 grudnia 1998 roku zajmował stanowisko wojewody ciechanowskiego. W latach 1999–2002 zasiadał w sejmiku mazowieckim (wybrany został z listy Akcji Wyborczej Solidarność).
W latach 1980 - 1981 przewodniczył komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” w Zespole Szkół Rolniczych w Golądkowie. Od 1989 do 1992 r. był przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego Gminy Winnica.

Od 7 czerwca 2006 r. do 16 listopada 2007 r. był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz pełnomocnikiem rządu ds. kształtowania ustroju rolnego.

16 listopada 2015 powołany na ministra bez teki w rządzie Beaty Szydło. Objął także funkcję przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów. Od września do grudnia 2016 pełnił obowiązku Ministra Skarbu Państwa. Również we wrześniu 2016 został wiceprzewodniczącym Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

11 grudnia 2017 objął stanowisko ministra bez teki w nowo utworzonym rządzie Mateusza Morawieckiego, ponownie został też przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Jak zmianę na stanowisku ministerstwa środowiska oceniają ekolodzy?  „(…) nowy minister stoi przed niezmiernie odpowiedzialnym zadaniem naprawy błędów poprzednika. Będziemy bardzo uważnie przyglądać się działaniom Henryka Kowalczyka. Liczymy na to, że czym prędzej porzuci drogę niszczenia, jaką podążał minister Szyszko, a zacznie chronić polską przyrodę w interesie wszystkich Polek i Polaków.” ‒ mówi Bohdan Pękacki, dyrektor programowy Greenpeace Polska. 

Z kolei Fundacja WWF Polska ma nadzieję na nowe otwarcie i lepszy dialog w kwestiach dotyczących ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju. Współpraca między organizacjami pozarządowymi, a administracją publiczną jest kluczowa w celu wdrażania skutecznych strategii na rzecz ochrony naszego środowiska naturalnego ‒ czytamy w komunikacie prasowym organizacji.

Czy to będą dobre zmiany w rządzie? Czas pokaże. 
Źródło: Ministerstwo Środowiska
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy