Czwartek 20.06.2013

Kluczowa ostoja dla goryli górski zagrożona

goryle górskie w Parku Narodowym Wirunga, WWFgoryle górskie w Parku Narodowym Wirunga, WWF

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO zaapelował o anulowanie koncesji na wydobycie ropy naftowej na terenie Parku Narodowego Wirunga w Demokratycznej Republice Konga (DRK). Wydobywanie paliw kopalnych na terenie DRK zagrażałoby przyszłości parku i zamieszkującym go rzadkim gatunkom zwierząt. – informuje WWF Polska.Park Narodowy Wirunga jest najstarszym afrykańskim parkiem narodowym i jednym z pierwszych obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Został założony w 1925 roku by chronić unikatowe krajobrazy, siedliska i niezwykłą różnorodność biologiczną.

– Park Narodowy Wirunga jest kluczową ostoją zagrożonych wyginięciem goryli górskich oraz domem dla ponad 200 gatunków ssaków i 700 gatunków ptaków – mówi Rene Ngongo z WWF. – To ostatnie miejsce na Ziemi, w  którym powinniśmy szukać ropy naftowej. – dodaje.

Wydobywanie paliw kopalnych na terenie Parku Narodowego Wirunga zagrażałoby przyszłości parku i zamieszkującym go rzadkim gatunkom zwierząt, takim jak goryle górskie, słonie leśne, hipopotamy, czy też okapi.

Obecnie koncesje pokrywają aż 85 proc. powierzchni parku, a ich największymi posiadaczami są duże koncerny paliwowe, Total i Soco International PLC.

Komitet Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO obawia się, że koncerny mogą w przyszłości wykorzystać posiadane koncesje. Wydobycie ropy na terenie parku mogłoby spowodować, że Wirunga straci status obiektu światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Dlatego Komitet Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO apeluje o anulowanie koncesji na wydobycie ropy naftowej na terenie Wirungi.

W trosce o przyszłość Wirungi międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF zaapelowała w maju 2013 roku do francuskiego koncernu paliwowego Total o wycofanie się z planów wydobycia paliw kopalnych na terenie parku. W odpowiedzi na list otwarty Total zadeklarował, że nie będzie wydobywać ropy naftowej na terenie Wirungi, ale nie odniósł się do aktywności w bezpośrednim sąsiedztwie parku. Natomiast brytyjski koncern paliwowy Soco International PLC do tej pory nie wypowiedział się w sprawie posiadanych koncesji.

WWF chroni przyrodę w Parku Narodowym Wirunga już od wielu lat. We współpracy z lokalnymi działaczami na rzecz ochrony przyrody utworzone zostały patrole strażników oraz prowadzone są działania mające zmniejszyć presję ludzi na ostoję goryli.
goryle górskie w Parku Narodowym Wirunga, źródło: WWF
 
WWF jest jedną z największych fundacji zajmujących się ochroną przyrody na całym świecie. W Polsce działa już od ponad 10 lat. Dowiedz się, jak możesz chronić życie na Ziemi. Wejdź na www.wwf.pl.
Ocena (4.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy