Środa 27.10.2021

„Kokainowe hipopotamy” Pablo Escobara uznane za osoby prawne!

Hipopotamy, które reprezentują dziedzictwo Pablo Escobara w Kolumbii, są w centrum przełomowej sprawy o prawa zwierząt. Na początku tego miesiąca Sąd Okręgowy USA dla Południowego Dystryktu Ohio uznał zwierzęta za osoby prawne.fot. shutterstockfot. shutterstock

Grupa aktywistów z Animal Legal Defense Fund (ALDF) zwróciła się do amerykańskiego sądu okręgowego w Cincinnati o przyznanie hipopotamom statusu „osoby prawnej”, co ma uratować zwierzęta przed uśpieniem. Sędzia federalny Karen Litkovitz w Cincinnati przychyliła się do wniosku. Co to oznacza? Hipopotamy będą chronione prawem i będą miały dostęp do środków antykoncepcyjnych, które zapobiegną niekontrolowanemu rozmnażaniu się zwierząt.
„Zwierzęta mają prawo do wolności od okrucieństwa i wyzysku, a nieuznawanie ich praw przez sądy w USA utrudnia im egzekwowanie istniejącej ochrony prawnej” – powiedział w oświadczeniu dyrektor wykonawczy ALDF, Stephen Wells. „Nie prosimy o tworzenie nowego prawa. Prosimy tylko, aby zwierzęta miały możliwość egzekwowania praw, które już zostały im przyznane” – dodał Christopher Berry, główny prawnik Animal Legal Defense Fund.

Baron narkotykowy Pablo Escobar w latach 80. kupił cztery hipopotamy do swojego prywatnego zoo. Po śmierci Escobara w 1993 r. rząd kolumbijski pozostawił hipopotamy na jego posiadłości. Zwierzęta uciekły z posiadłości i osiedliły się nad rzeką Magdalena, gdzie rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. Część naukowców ostrzegła, że hipopotamy stanowią zagrożenie dla bioróżnorodności obszaru i mogą prowadzić do śmiertelnych spotkań z ludźmi. Dlatego opowiadają się za zabiciem niektórych zwierząt.

W lipcu 2020 r. adwokat Luis Domingo Gómez Maldonado złożył pozew w Kolumbii, aby powstrzymać rząd przed wymordowaniem hipopotamów. 

Pozew ma na celu zapewnienie hipopotamom PZP (porcine zona pellucida), skutecznego środka antykoncepcyjnego, zalecanego przez Międzynarodowy Komitet Doradczy zrzeszony przez Animal Balance, międzynarodową organizację zajmującą się sterylizacją zwierząt. Teraz, gdy amerykański sąd okręgowy dla południowego dystryktu Ohio uwzględnił wniosek, zeznania lekarzy Berkeley i Berlinski – którzy są ekspertami ds. dzikiej przyrody w Animal Balance – zostaną wykorzystane do wzmocnienia poparcia dla stosowania PZP.

Osobowość prawna nie ogranicza się do ludzi. Między innymi w USA, gdzie korporacje są uznawane za osoby prawne oraz w krajach Ameryki Południowej, gdzie Amazonka również ma prawa. Podczas gdy zwierzęta, zwykle klasyfikowane jako własność, dopiero zaczynają uzyskiwać takie samo uznanie prawne w USA, oprócz Kolumbii, inne kraje uznają zwierzęta za posiadające osobowość prawną. Jednym z przykładów są Indie, gdzie Sąd Najwyższy Pendżabu i Haryany przyznał zwierzętom status osoby prawnej lub podmiotu w 2019 r., dając zwierzętom w stanie Haryana „odpowiednie prawa, obowiązki i zobowiązania żywej osoby”.

Sędzia Rajiv Sharma, który w 2018 r. przewodniczył podobnemu orzeczeniu w Sądzie Najwyższym w Uttarakhand, wyjaśnił, że jego decyzja opierała się na rozbieżności między tym, komu i czemu przyznano w przeszłości osobowość prawną. „Korporacje, hinduskie bożki, święte pisma i rzeki zostały uznane za osoby prawne, a zatem w celu ochrony i promowania większego dobrostanu zwierząt, w tym ptaków i zwierząt wodnych, zwierzęta muszą uzyskać status osoby prawnej /osoba prawna” – powiedział sędzia Sharma w swoim orzeczeniu.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://www.washingtonpost.com/world/2021/10/26/pablo-escobar-cocaine-hippos-colombia/”; data dostępu: 2021-10-27
Ocena (3.6) Oceń: