Środa 28.02.2018

Kolejne dowody na to, że pestycydy szkodzą pszczołom

Pszczoła miodna. Neonikotynoidy szkodzą pszczołomfot. pixabay.com

Trzy najczęściej stosowane środki owadobójcze z grupy neonikotynoidów są niebezpieczne dla pszczół – potwierdza najnowszy raport opublikowany przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Dlatego rządy państw unijnych muszą poprzeć zakaz stosowania neonikotynoidów – uważa Greenpeace.Raport EFSA, to analiza 700 publikacji naukowych na temat wpływu neonikotynoidów na życie pszczół. Najnowsze opracowanie potwierdza, że stosowanie imidaklopridu, klotianidyny i tiametoksamu wiąże się z dużym ryzykiem dla populacji tych owadów.

Neonikotynoidy to pestycydy, którym spryskuje się nasiona rośliny. W trakcie wzrostu, pestycydy te rozprowadzają się po całej roślinie, a potencjalnego szkodnika uśmiercają, atakując jego układ nerwowy. Niestety pestycydy te szkodzą także pożytecznym owadom. Pestycydy z grupy neonikotynoidów powodują zaburzenie czynności fizjologicznych, uszkodzenie układu nerwowego, zakłócenie komunikacji i procesu uczenia się. Pszczoły mające kontakt z neonikotynoidami, często nie znajdują drogi powrotnej do ula lub na pole będące miejscem zbierania pokarmu. Innym skutkiem jest obniżenie odporności pszczół oraz dziko żyjących owadów zapylających na choroby i pasożyty.

„Dowody przeciwko neonikotynoidom są bardzo mocne. Pestycydy te stanowią bardzo poważne zagrożenie dla pszczół oraz roślin zależnych od zapylania przez owady. Rządy państw członkowskich Unii Europejskiej muszą jak najszybciej zakończyć dyskusję i poprzeć projekt unijnego zakazu stosowania neonikotynoidów. To niezbędny krok to tego, by zapobiec katastrofalnej zapaści populacji pszczół” – powiedziała Franziska Achterberg z Greenpeace.

Rok temu, w marcu 2017, Komisja Europejska zaproponowała zakaz stosowania trzech neonikotynoidów wszędzie poza szklarniami. Kraje członkowskie będą głosować nad zakazem 22 marca. Głosowanie miało odbyć się już w zeszłym roku, ale zostało przełożone ze względu na opóźnienie w publikacji raportu EFSA. W kwietniu 2017 roku 65 tysięcy osób podpisało się pod apelem Greenpeace do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela o to, by Polska poparła zakaz stosowania neonikotynoidów.
Źródło: Greenpeace


Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy