Poniedziałek 22.07.2019

Kolejne kraje zmagają się z pszczelim kryzysem

Duże obszary środkowej i południowej Rosji odnotowały znaczny spadek populacji pszczół w ostatnich miesiącach. Z niedoborem owadów zapylającym zmagają się także europejskie kraje.fot. shutterstockfot. shutterstock

Szef rosyjskiego związku pszczelarzy Arnold Butov powiedział, że 20 regionów zgłosiło masową śmierć pszczół. Alarmujący ubytek pszczół zanotowano w regionie Briańsk i Kursk, na południe od Moskwy oraz Saratów i Uljanowsk nad Wołgą.
Butov, cytowany przez rosyjskie media, powiedział, że kryzys może oznaczać 20% mniej zbieranego miodu. Niektórzy urzędnicy obwiniają brak regulacji w sprawie stosowania pestycydów. Yulia Melano w służbie inspekcji wiejskiej Rosselkhoznadzor skarżyła się, że jej agencja straciła większość swoich uprawnień do kontrolowania stosowania pestycydów od 2011 roku.

Słoneczniki i gryka to tylko dwie podstawowe rośliny zapylane przez pszczoły w Rosji. Owady te zapylają również drzewa w sadach owocowych. 

Istnieją obawy, że śmierć pszczół zwiększy nie tylko ceny miodu, ale także ceny innych popularnych produktów spożywczych. Kryzys rozprzestrzenił się aż do regionu Ałtaju na Syberii, ponad 4000 kilometrów na wschód od Moskwy.

Spadające populacje pszczół wywołały powszechny alarm w Europie, a eksperci obwiniają za kryzys kombinację czynników: zmiany klimatu, pestycydy - zwłaszcza neonikotynoidy - i roztocza warrozy rozprzestrzeniające się w ulu.

W kwietniu 2018 r. UE nałożyła prawie całkowity zakaz stosowania neonikotynoidów z powodu szkód wyrządzanych pszczołom i innym owadom zapylającym. Pszczelarze we Francji ponownie podnieśli alarm w czerwcu tego roku, informując o załamaniu się populacji wielu kolonii pszczół.

Robert Aigoin, prezes związku rolników rodzinnych Modef, powiedział: „pierwsza część sezonu była katastrofalna”. On i inni pszczelarze obwiniali zmiany klimatyczne, zauważając, że po późnych mrozach we Francji nastąpiła fala upałów.

Francja jest głównym producentem miodu w UE, wraz z Hiszpanią, Niemcami, Rumunią, Polską, Węgrami i Grecją. Rocznie w UE produkuje się około 250 000 ton miodu. Rosja produkuje około 100 tys. ton miodu rocznie.
W maju Komisja Europejska przyjęła Europejską Inicjatywę Obywatelską (ECI) o nazwie „Save the bees!”, Która wzywa do zaostrzenia środków na rzecz zwiększenia bioróżnorodności poprzez inicjatywy w zakresie ochrony, zakazów  stosowania pestycydów i ograniczenia dotyczące nawozów. Jeżeli w ciągu roku inicjatywę poprze milion osób z co najmniej siedmiu państw członkowskich, Komisja będzie musiała podjąć decyzję o przyjęciu tego wniosku bądź jego odrzuceniu; w obu wypadkach będzie zobowiązana przedstawić uzasadnienie.
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/world-europe-49047402”; data dostępu: 2019-07-22
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy