Czwartek 03.09.2020

Koniec cierpienia zwierząt! Holenderski rząd zamknie wszystkie fermy norek do przyszłego roku

Holenderski rząd zaplanował wprowadzić zakaz hodowli norek do 2024 r. Jednak przyspiesza obowiązkowe zakończenie hodowli norek w kraju o trzy lata w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem na fermach zwierząt futerkowych.fot. shutterstockfot. shutterstock

Pierwsze ogniska koronawirusa odnotowano w kwietniu na dwóch farmach, co doprowadziło do uboju setek tysięcy zwierząt.

Szacuje się, że od kwietnia około 2 miliony norek zostało już poddanych ubojowi zapobiegawczemu. Holandia planowała już zamknąć fermy norek do 2024 r., ale zdecydowała się przyśpieszyć ten proces po tym, jak kilku pracowników farm wykryto COVID-19.

To pozwoli uniknąć masowego uboju norek w pozostałych 120 fermach futerkowych, chyba że pojawią się nowe ogniska COVID-19, donosi wiodąca organizacja charytatywna Humane Society International.
„Koniec cierpienia”

HSI pochwaliła holenderski rząd za nakazanie wcześniejszego zamknięcia ferm futerkowych. Dr Joanna Swabe, starszy dyrektor ds. Publicznych w Humane Society International / Europe, powiedziała w oświadczeniu: „Oznacza to koniec cierpienia milionów zwierząt zamkniętych w małych drucianych klatkach na fermach futrzarskich w Holandii”.

„Bez wczesnego zakończenia hodowli zwierząt futerkowych nawet 13,5 miliona więcej zwierząt byłoby zmuszonych cierpieć z powodu krótkiego i nieszczęśliwego życia wyłącznie po to, by zaopatrywać kapryśny przemysł modowy” ‒ powiedziała w oświadczeniu Joanna Swabe. „To chory przemysł dosłownie, jak i w przenośni. Holandia nigdy nie miała bardziej przekonującego czasu na zamknięcie tej branży na dobre”.

Holandia, która jest czwartym co do wielkości producentem futra z norek na świecie,  przeznaczyła 180 milionów euro na rekompensaty dla rolników.

Ogniska COVID-19 na fermach norek odnotowano również w innych krajach. Infekcje wykryto również na początku tego roku na farmie w Hiszpanii, a na początku tego miesiąca zidentyfikowano pięć zakażonych norek na dwóch dużych fermach w stanie Utah w USA.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://nltimes.nl/2020/08/31/coronavirus-found-43rd-dutch-mink-farm”; data dostępu: 2020-09-03
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy