Czwartek 28.03.2019

Koniec plastikowych sztućców, talerzyków i słomek!

W środę Parlament zatwierdził zakaz sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak talerze, sztućce, słomki i patyczki do uszu. Zakaz zacznie obowiązywać od 2021 roku.pixabay.compixabay.com

Sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki), talerzyki i inne naczynia, słomki do napojów, patyczki do uszu, patyczki do balonów, pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki ‒ tych produktów nie kupimy już od 2021 roku.

Od 2029 roku państwa członkowskie będą musiały osiągnąć poziom 90% recyklingu plastikowych butelek. Co więcej, nowe butelki będą też musiały być wytwarzane przynajmniej w 25 % z materiału pochodzącego z recyklingu przed 2025 r. Do 2030 r odsetek ten powinien sięgnąć 30%.

„Przepisy te zmniejszą rachunki za szkody dla środowiska o 22 mld euro, czyli o szacunkowy koszt zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, jaki ponieslibyśmy w Europie do 2030 r. Unia ma teraz wreszcie model rozwiązań prawnych, którego należy bronić i który trzeba promować na poziomie międzynarodowym, biorąc pod uwagę globalny charakter problemu zanieczyszczenia mórz przez tworzywa sztuczne. Jest to niezbędne dla naszej planety”. ‒ powiedziała posłanka sprawozdawczyni, Frédérique Ries (ALDE, Belgia).

Dlaczego akurat tworzywa sztuczne? Nowe przepisy to reakcja na rosnące w zastraszającym tempie pokłady plastikowych śmieci zanieczyszczających wody. Tworzywa sztuczne gromadzą się w morzach, oceanach i na plażach na całym świecie, zagrażając życiu morskim zwierzętom. Pozostałości tworzyw sztucznych znajdowane są w organizmach morskich takich jak żółwie, foki, wieloryby i ptaki, także w organizmach ryb i skorupiaków, a zatem w łańcuchu pokarmowym człowieka.
Ekologia.pl


Ocena (4.8) Oceń:
Pasaż zakupowy