Środa 29.05.2019

Koniec plastikowych talerzyków i kubeczków w stołecznym ratuszu

Stołeczne urzędy będą wolne od plastiku. Prezydent Warszawy wydał zarządzenie zakazujące stosowania w ratuszu, dzielnicach i instytucjach podległych jednorazowych kubeczków, talerzyków i sztućców.pixabay.compixabay.com

15 kwietnia petycję do prezydenta Warszawy o zakaz używania plastiku we wszystkich jednostkach samorządu warszawskiego złożyli wspólnie radni MJN i koalicji Ruchów Miejskich.

We wtorek, 28 maja Rafał Trzaskowski podpisał zarządzenie w sprawie zakazu stosowania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych. Tym samym ze stołecznych urzędów mają zniknąć jednorazowe talerze, sztućce, kubeczki, mieszadełka, patyczki, słomki i pojemniki na żywność wykonane z tworzyw sztucznych. Można jest zastąpić wielorazowymi odpowiednikami lub jednorazowymi produktami ulegającymi kompostowaniu lub biodegradacji. Warszawskie urzędy idą o krok dalej. Wśród nowych zasad jest także promowanie picie kranówki czy wykorzystywanie w promocji miasta materiałów, które pochodzą z recyklingu.
„Przykład idzie z góry, dlatego cieszy nas decyzja prezydenta Rafała Trzaskowskiego w sprawie zakazu używania plastiku w urzędzie. Od dzisiaj miasto przyczyniać się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska plastikiem. Jeszcze daleka droga do #WarszawaWolnaOdPlastiku, ale wykonaliśmy pierwszy ważny krok” – komentuje na gorąco Łukasz Porębski, żoliborski radny Miasto Jest Nasze i inicjator petycji.

Nowe zasady mają obowiązywać w urzędzie miasta, jednostkach organizacyjnych oraz w trakcie wydarzeń organizowanych przez miasto stołeczne Warszawę.
Ekologia.pl
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy