Czwartek 25.10.2018

Koniec z plastikowymi odpadami! PE poparł zakaz!

Parlament Europejski przegłosował zakaz sprzedaży jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych, takich jak talerzyki, słomki, sztućce czy patyczki higieniczne. W ten sposób PE chce walczyć z plastikowymi odpadami, które stanowią 70 proc. wszystkich pływających w morzu śmieci.©AP images/European Union -EP©AP images/European Union -EP

W środę, 24 października br. Parlament Europejski przegłosował zakaz wprowadzania do obrotu plastikowych produktów jednorazowego użytku, dla których dostępne są alternatywy. Za zmianami głosowało 571 europosłów, 53 było przeciw, a 34 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z nowymi przepisami, do 2021 roku ze sklepów mają zniknąć plastikowe sztućce, talerze, patyczki do uszu, patyczki do balonów czy mieszadełka.

Do tej listy europosłowie dołączyli także polistyreny wykorzystywane do pakowania żywności a także torby foliowe, reklamowane jako biodegradowalne, które rozpadają się na drobne cząsteczki.

Wykorzystanie produktów, dla których nie istnieją zamienniki powinno być ograniczane przez państwa członkowskie o, co najmniej 25%, do 2025 roku. Dotyczy to jednorazowych pudełek na burgery, kanapki, owoce, warzywa, desery lub lody ‒ czytamy w komunikacie PE. Inne tworzywa sztuczne, takie jak butelki po napojach, będą musiały być zbierane oddzielnie i poddawane recyklingowi na poziomie 90% do 2025 roku.

Zgodnie z nowym ustawodawstwem także firmy związane z branżą tytoniową będą musiały ograniczyć ilość odpadów. Chodzi o filtry do papierosów, które zawierają plastik ‒  o 50 procent do 2025 roku i o 80 procent do 2030 r. Niedopałki papierosów rozkładają się przez kilkanaście lat, zanieczyszczają środowisko. Jeden niedopałek papierosa może zanieczyścić od 500 do 1000 litrów wody. Dlatego firmy tytoniowe będą zobowiązane do tego, by sfinansować zbieranie i przetwarzanie odpadów.

”Dziś jesteśmy o krok bliżej do wyeliminowania najbardziej problematycznych jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych w Europie” ‒ powiedział unijny komisarz ds. Środowiska Karmenu Vella.

To nie koniec procesu legislacyjnego. Parlament rozpocznie negocjacje z Radą, jak tylko państwa członkowskie przyjmą wspólne stanowisko w tej sprawie.

Ekologia.pl (JS)


Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy