Środa 26.02.2020

Koronawirus (COVID-19) – występowanie, objawy i leczenie koronawirusa

Jakie są objawy spowodowane przez koronawirusa 2019-CoV, w jaki sposób się rozprzestrzenia i kiedy należy udać się do lekarza?fot. shutterstockfot. shutterstock
 1. Koronawirus - co to takiego?
 2. Jakie objawy wywołuje koronawirus?
 3. Kiedy należy udać się do lekarza?
 4. W jaki sposób można zarazić się koronawirusem?
 5. Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
 6. Czy maseczki chronią przed koronawirusem?
 7. Czy paczki z Chin mogą przenosić koronawirusa?
 8. Czy zwierzęta domowe mogą rozprzestrzeniać nowego koronawirusa?
 9. Czy szczepionki przeciwko zapaleniu płuc chronią przed nowym koronawirusem?
 10. Czy antybiotyki są skuteczne w zapobieganiu i leczeniu nowego koronawirusa?

Koronawirus - co to takiego?

Koronawirusy (CoV) to duża rodzina wirusów, które powodują choroby, od zwykłego przeziębienia do poważniejszych chorób, takich jak zespół oddechowy Bliskiego Wschodu (MERS-CoV) i zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV). Nowy koronawirus (2019-CoV) to szczep, który nie został wcześniej zidentyfikowany u ludzi. Koronawirusy są odzwierzęce, co oznacza, że są przenoszone między zwierzętami i ludźmi. Wiele osób pierwotnie zarażonych pracowało lub często robiło zakupy na hurtowym rynku owoców morza Huanan w centrum chińskiego miasta.

Jakie objawy wywołuje koronawirus?

Wirus może powodować zapalenie płuc. Osoby, które zachorowały, mają takie objawy jak kaszel, gorączka, bóle mięśni i trudności w oddychaniu. W ciężkich przypadkach infekcja może powodować zapalenie płuc, ciężki ostry zespół oddechowy, niewydolność nerek, a nawet śmierć. Ponieważ jest to wirusowe zapalenie płuc, antybiotyki nie mają zastosowania. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością. Większość ludzi (około 80%) dochodzi do siebie po chorobie bez konieczności specjalnego leczenia.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni były w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowały u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, powinny bezzwłocznie poinformować telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną i zgłosić się do najbliższego oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Osoby z objawami ze strony układu oddechowego, które nie podróżowały do kraju, w którym jest koronowirus, powinny pozostać w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe. Muszą też pamiętać o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz odpowiedniej higienie rąk.

W jaki sposób można zarazić się koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Mówiąc prościej, koronawirusem można się zarazić w chwili kontaktu z wydzielinami chorej osoby. Prawdopodobna jest także transmisja wirusa przez kontakt ze skażonymi przedmiotami: choroba może rozprzestrzeniać się między ludźmi poprzez małe kropelki z nosa lub ust, które lądują na przedmiotach i powierzchniach, gdy osoba z 2019-CoV kaszle lub wydycha powietrze. Wirusem można zarazić się dotykając tych przedmiotów lub powierzchni, a następnie dotykając swoich oczu, nosa lub ust. Co ciekawe, RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć przeniesienia zakażenia drogą fekalno-oralną.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Aktualnie nie ma szczepionki na koronawirusa. Z racji tego, że wirus przenosi się drogą kropelkową, zaleca się przestrzeganie kilku zasad:
 • Często myj ręce ‒ regularnie i dokładnie myj ręce wodą z mydłem lub roztworem z alkoholem. Dlaczego? Mycie rąk mydłem i wodą lub pocieranie ich środkiem na bazie alkoholu zabija wirusy.
 • Zachowaj dystans społeczny ‒ zachowaj co najmniej 1 metr odległości od siebie i każdego, kto kaszle lub kicha. Dlaczego? Kiedy ktoś kaszle lub kicha, rozpyla małe kropelki płynu z nosa lub ust, które mogą zawierać wirusa.
 • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust ‒ dłonie dotykają wielu powierzchni i mogą zbierać wirusy. Zanieczyszczone ręce mogą przenieść wirusa do oczu, nosa lub ust.
 • Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu ‒ zostań w domu, zwróć się o pomoc lekarską. Postępuj zgodnie ze wskazówkami lokalnego urzędu zdrowia. Dlaczego? Władze krajowe i lokalne będą miały najbardziej aktualne informacje na temat sytuacji w Twojej okolicy. Zadzwoń z wyprzedzeniem, aby Twój lekarz mógł szybko skierować Cię do właściwej placówki medycznej. To również ochroni cię i pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów i innych infekcji.
 • Unikaj odwiedzania zatłoczonych miejsc, w tym m.in. bazarów i targów, gdzie handluje się żywymi lub martwymi zwierzętami.

Czy maseczki chronią przed koronawirusem?

Maseczki ochronne na twarz (tzw. chirurgiczne, dentystyczne czy medyczne) nie gwarantują uniknięcia infekcji.  Zapewniają pewną ochronę, ponieważ blokują kropelki cieczy. Nie blokują one jednak mniejszych cząstek aerozolu, które mogą przechodzić przez materiał maski. Maski również pozostawiają odsłonięte oczy, a istnieją dowody, że wirusy przedostają się do ludzkiego ciała także przez oczy.

Czy paczki z Chin mogą przenosić koronawirusa?

Paczki z Chin są bezpieczne. Osoby otrzymujące paczki z Chin nie są narażone na nowego koronawirusa. Główną drogą szerzenia się jest kontakt człowiek – człowiek. Koronawirusy nie przetrwają długo na przedmiotach, takich jak paczki.

Czy zwierzęta domowe mogą rozprzestrzeniać nowego koronawirusa?

Obecnie nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe, takie jak psy lub koty, mogą zostać zarażone nowym koronawirusem. Zawsze jednak dobrze jest umyć ręce mydłem i wodą po kontakcie ze zwierzętami. Chroni to przed różnymi popularnymi bakteriami, takimi jak E. coli i Salmonella, które mogą przenosić się między zwierzętami domowymi a ludźmi.

Czy szczepionki przeciwko zapaleniu płuc chronią przed nowym koronawirusem?

Nie. Szczepionki przeciwko zapaleniu płuc, takie jak szczepionka przeciwko pneumokokom i szczepionka przeciwko Haemophilus influenza typu B (Hib), nie zapewniają ochrony przed nowym koronawirusem. Wirus jest tak nowy i inny, że potrzebuje własnej szczepionki. Naukowcy próbują opracować szczepionkę przeciwko 2019-nCoV, a WHO wspiera ich wysiłki. Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował, że pierwsze szczepionki mają być dostępne za około 18 miesięcy.

Czy antybiotyki są skuteczne w zapobieganiu i leczeniu nowego koronawirusa?

Nie, antybiotyki nie działają przeciwko wirusom, tylko bakteriom. Nowy koronawirus jest wirusem, dlatego antybiotyki nie powinny być stosowane jako środek zapobiegawczy lub leczniczy.
Ekologia.pl

Bibliografia

 1. “https://gis.gov.pl/”; data dostępu: 2020-02-26
 2. “https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019”; data dostępu: 2020-02-26
Ocena (3.6) Oceń: