Wtorek 11.02.2020

Koronawirus może zainfekować 60% światowej populacji

Koronawirus błyskawicznie rozprzestrzenia się na świecie. Według wiodącego epidemiologa zdrowia publicznego w Hongkongu, jeżeli nie będziemy go kontrolować, to koronawirusem może zarazić się około trzecie światowej populacji.fot. shutterstockfot. shutterstock

Fałszywe wiadomości na temat koronawirusa rozprzestrzeniają się tak szybko, jak sama choroba. Dlatego kiedy pojawiają się głosy takie ten profesora Gabriela Leunga, z Uniwersytetu w Hongkongu, ostrzegające, że dotychczasowe doniesienia o koronawirusie, to „wierzchołek góry lodowej”, musimy zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji.
Jego ostrzeżenie nastąpiło po tym, jak szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powiedział, że niedawne przypadki pacjentów z koronawirusem, którzy nigdy nie odwiedzili Chin, mogą być „wierzchołkiem góry lodowej”.

Prof. Gabriel Leung, kierownik medycyny zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Hongkongu, powiedział, że nadrzędnym zadaniem jest ustalenie wielkości i kształtu góry lodowej. Większość ekspertów sądziła, że każda zarażona osoba przekaże wirusa około 2,5 innym osobom. Dało to „współczynnik ataku” 60%. Zatem koronawirus może zainfekować 6 na 10 mieszkańców planety.

„Sześćdziesiąt procent światowej populacji to strasznie duża liczba” - powiedział Leung na łamach czasopisma Gurdian. Nawet jeśli ogólny wskaźnik śmiertelności wynosi zaledwie 1%, liczba ofiar śmiertelnych byłaby ogromna.

Zdaniem profesora głównym problemem jest skala narastającej światowej epidemii, a priorytetem jest ustalenie, czy drastyczne środki podjęte przez Chiny w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się zadziałały ‒ jeśli tak, to inne kraje powinny pomyśleć o ich przyjęciu.

Leung - jeden ze światowych ekspertów w dziedzinie epidemii koronawirusów, odegrał znaczącą rolę w wybuchu Sars w latach 2002-2003. Jego zespół pomógł chińskim lekarzom na początku epidemii koronawirusa. Zebrali zaskakujące dane, między innymi, że 65% poszkodowanych nie pojawiło się na rynku, skąd wyszedł wirus  ani nie było w pobliżu osób zarażonych. Co oznacza, że epidemia jest znacznie poważniejsza, niż wcześniej sądzono.
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/world/2020/feb/11/coronavirus-expert-warns-infection-could-reach-60-of-worlds-population”; data dostępu: 2020-02-11
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy