Niedziela 12.01.2020

Kozy wolą szczęśliwych ludzi

To nie żart! Naukowcy odkryli, że kozy preferują osoby z uśmiechem na twarzy!fot. shutterstockfot. shutterstock

Naukowcy pokazali kozom dwa zdjęcia tej samej osoby. Na jednej fotografii ta osoba miała gniewną minę, a na drugim ‒ była uśmiechnięta. Zwierzęta swoją uwagę kierowały na obrazy pozytywnych (szczęśliwych) ludzi ‒ raportuje zespół w czasopiśmie „Royal Society Open Science”.
Wyniki badań sugerują, że zdolność zwierząt do postrzegania ludzkich emocji nie ogranicza się tylko do tych gatunków, które od wieków towarzyszą ludziom, jak psy i konie. Zwierzęta udomowione, które są hodowane do produkcji żywności, takie jak kozy, krowy, owce, mogą również odczytywać emocje na naszych twarzach.

Badanie przeprowadzono w Buttercups Sanctuary for Goats w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii.

Autor badań dr Alan McElligott, z Queen Mary University of London wraz z współpracownikami ustawili pary czarno-białych zdjęć w odległości około 1,3 m od siebie na jednej ze ścian. Naukowcy odkryli, że kozy preferują uśmiechnięte twarze, zbliżając się do fotografii z pozytywnym wyrazem twarzy, zanim zdążą zauważyć zdjęcia na których te same osoby mają gniewne miny. Badacze zauważyli, że zwierzęta spędzały więcej czasu na oglądaniu zdjęć uśmiechniętych twarzy.

Efekt był jednak znaczący tylko wtedy, gdy zdjęcie z uśmiechniętą twarzą umieszczono po prawej stronie. Kiedy „szczęśliwe zdjęcia” zostały zlokalizowane po lewej stronie, kozy nie wykazywały żadnych znaczących preferencji. Naukowcy sądzą, że dzieje się tak dlatego, że kozy używają tylko jednej półkuli mózgu do przetwarzania informacji.

Dr McElligott powiedział: „Badanie ma ważne implikacje dla interakcji z inwentarzem żywym i innymi gatunkami, ponieważ zdolność zwierząt do postrzegania ludzkich emocji może być powszechna i nie ogranicza się tylko do zwierząt domowych.”

„Wiedzieliśmy już, że kozy dostosowują się do języka ludzkiego ciała, ale nie wiedzieliśmy jak reagują na różne ludzkie wyrażenia emocjonalne, takie jak gniew i szczęście. Tutaj pokazujemy po raz pierwszy, że kozy nie tylko rozróżniają te wyrażenia, ale także wolą wchodzić w interakcje ze szczęśliwymi osobami” ‒ dodał współautor badania, dr Christian Nawroth.

Badanie może również mieć wpływ na dobrostan zwierząt, pomagając zmienić postrzeganie zwierząt hodowlanych poprzez podkreślenie ich wrażliwości.

„Staramy się podnosić świadomość, że zwierzęta mają dość zaawansowane zdolności poznawcze, co również oznaczałoby potencjał do odczuwania bólu i cierpienia” ‒ dodał dr Alan McElligott.
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. Christian Nawroth , Natalia Albuquerque , Carine Savalli , Marie-Sophie Single and Alan G. McElligott; “Goats prefer positive human emotional facial expressions”; data dostępu: 2018-08-29
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy