Czwartek 07.10.2021

Kryzys klimatyczny coraz bardziej obciąża zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Kryzys klimatyczny coraz bardziej odbija się na naszym zdrowiu psychicznym! Eksperci ds. zdrowia publicznego stwierdzili, że rosnący poziom „eko-lęku” – chronicznego strachu przed katastrofą środowiskową – najbardziej dotknie dzieci i młodzież.fot. shutterstockfot. shutterstock

Mala Rao i Richard Powell z Departamentu Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Zdrowia Publicznego Imperial College w Londynie stwierdzili, że lęk ekologiczny jest „związany z pogłębianiem nierówności zdrowotnych i społecznych między osobami mniej lub bardziej podatnymi na te psychologiczne skutki”.
Chociaż nie jest to jeszcze uważane za stan diagnozowalny, rozpoznawanie lęku ekologicznego i jego złożonych skutków psychologicznych wzrasta – stwierdzili badacze, podobnie jak jego „nieproporcjonalny” wpływ na dzieci i młodzież.

W artykule opublikowanym na łamach British Medical Journal wskazali na badanie przeprowadzone w 2020 r. wśród psychiatrów dziecięcych w Anglii, które wykazało, że ponad połowa (57%) widzi dzieci i młodzież zaniepokojoną kryzysem klimatycznym i stanem środowiska.

Niedawne międzynarodowe badanie obaw przed zmianami klimatu u młodych ludzi w wieku od 16 do 25 lat wykazało, że psychologiczne obciążenia kryzysem klimatycznym „dotkliwie wpływa na ogromną liczbę młodych ludzi na całym świecie”.

Badania dały wgląd w to, jak emocje młodych ludzi były powiązane z ich poczuciem zdrady i porzucenia przez rządy i dorosłych.

Naukowcy zauważyli, że rządy ignorują głosy młodych, pozostawiając ich samych ze swoim strachem o przyszłość. Ich ostrzeżenie pojawia się tydzień po tym, jak Greta Thunberg potępiła światowych przywódców, komentując ich obietnice rozwiązania kryzysu klimatycznego jako „bla, bla, bla”. W kwietniu zacytowała Borisa Johnsona, który szyderczo użył wyrażenia „przytulanie królika” do opisania aktywizmu klimatycznego. Thunberg powiedział: „To nie jest jakiś kosztowny, politycznie poprawny, zielony akt przytulania królika”.

Rao i Powell powiedzieli, że ważne jest, aby zastanowić się, co można zrobić, aby złagodzić rosnący niepokój klimatyczny. „Najlepszą szansą na zwiększenie optymizmu i nadziei u młodych niespokojnych ekologicznie jest zapewnienie im dostępu do najlepszych i najbardziej wiarygodnych informacji na temat łagodzenia zmiany klimatu” – powiedzieli.

„Szczególnie ważne są informacje o tym, jak mogą silniej łączyć się z naturą, przyczyniać się do bardziej ekologicznych wyborów na poziomie indywidualnym i łączyć siły z podobnie myślącymi społecznościami i grupami”.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://www.infosalus.com/salud-investigacion/noticia-crisis-climatica-afectando-cada-vez-mas-salud-mental-ninos-jovenes-20211007075134.html”; data dostępu: 2021-10-07
  2. “https://www.theguardian.com/society/2021/oct/06/eco-anxiety-fear-of-environmental-doom-weighs-on-young-people”; data dostępu: 2021-10-07
Ocena (5.0) Oceń: