Kto będzie decydował o przyszłości Puszczy Białowieskiej?

Sobota 19.05.2018
fot. pixabay.com fot. pixabay.com

W czwartek formalnie został powołany zespół ds. Puszczy Białowieskiej z udziałem szeregu ekspertów – poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk. Wyraził nadzieję, że zespół wypracuje plan ochrony dla puszczy.


Do udziału w zespole, zostało zaproszonych „wielu ekspertów, specjalistów z różnych dziedzin ochrony przyrody i leśnictwa” – powiedział minister Kowalczyk. „Staraliśmy się, żeby to był zespół o zróżnicowanych specjalnościach zarówno tych, które są związane z ochroną lasu, ale też ochroną przyrody i gatunków” – mówił.

„Zaprosiliśmy przedstawicieli zagranicznych. Odpowiedzieli nam m.in. z Niemiec, Czech, Słowacji, takich ekspertów w tym zespole będzie dziewięciu. (...) Bardzo się cieszę, że wspomagają nas eksperci z zagranicy, którzy mają inne doświadczenia niż w Polsce” – wskazał. Dodał, że w zespole tym będzie pracować dwóch przedstawicieli samorządów i wiceminister Małgorzata Golińska, która w resorcie jest odpowiedzialna m.in. za nadzór nad Lasami Państwowymi.

Minister środowiska poinformował, że do zespołu zostali także zaproszeni przedstawiciele organizacji ekologicznych, jednak do tej pory resort nie otrzymał od nich odpowiedzi. „Trochę jest mi smutno, że nie padły deklaracje, że od razu przystępujemy do prac” – mówił.

Koalicja organizacji pozarządowych Kocham Puszczę uważa, że do zespołu weszły osoby współodpowiedzialne za dewastację Puszczy Białowieskiej.

W ogłoszonym przez ministra gronie znalazło się miejsce dla wszystkich członków Naukowej Rady Leśnictwa. Ekolodzy zwracają uwagę, że to właśnie ta Rada dwa lata temu przygotowała dokument dający pretekst do zwiększenia wycinki w Puszczy.

„Nie wyobrażamy sobie, że w zespole zasiądą osoby i naukowcy promujący typowo gospodarczy model zarządzania Puszczą. To oni popierali działania poprzedniego ministra sprzeczne z planem zadań ochronnych dla obszaru Puszcza Białowieska oraz naszymi zobowiązaniami wobec UNESCO. Poglądy tych osób doprowadziły do dewastacji Puszczy oraz zaprowadziły nasz kraj przed Trybunał Sprawiedliwości UE, który stwierdził, że zwiększenie wycinki było niezgodne z prawem. Przyszłość Puszczy nie może znaleźć się w rękach osób, które już raz zawiodły społeczne zaufanie. Taki skład zespołu wróży jak najgorzej Puszczy i Polsce” – komentują organizacje ClientEarth - Prawnicy dla Ziemi, Fundacja Dzika Polska, Greenmind, Greenpeace, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i WWF.

Aktualnie zespół składa się z 24 ekspertów, którzy przyjęli zaproszenia. Pierwsze posiedzenie zespołu zostało zaplanowane w przyszłym tygodniu. Datą graniczną funkcjonowania zespołu będzie roku 2019, po kolejnej sesji UNESCO, w związku z tym, ze na tej sesji ma być omówiona kwestia Puszczy Białowieskiej.

Skład zespołu jest zamieszczony na stronie internetowej resortu środowiska.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy