Czwartek 16.03.2023

Które miasta i kraje mają najbardziej niezdrowe powietrze?

Szwajcarska firma IQAir, zajmująca się technologią jakości powietrza, opublikowała swoją piątą doroczną ocenę zanieczyszczenia pyłem zawieszonym (PM) 2,5 w miastach, krajach i regionach na całym świecie i stwierdziła, że tylko sześć krajów spełniło zaktualizowane przez WHO bezpieczne poziomy śmiertelnego zanieczyszczenia powietrza.Fot. gemphoto/ShutterstockFot. gemphoto/Shutterstock
„Zbyt wielu ludzi na całym świecie nie wie, że oddycha zanieczyszczonym powietrzem” – powiedział Aidan Farrow, starszy naukowiec ds. jakości powietrza w Greenpeace.

„Monitoring zanieczyszczenia powietrza dostarcza twardych danych, które mogą zainspirować społeczności do domagania się zmian i pociągania zanieczyszczających do odpowiedzialności, ale gdy monitorowanie jest niejednolite lub nierówne, wrażliwe społeczności mogą zostać bez danych, na których mogłyby działać. Każdy zasługuje na ochronę zdrowia przed zanieczyszczeniem powietrza”.
Najnowszy raport z 2022 r. wykorzystał dane z ponad 30 000 monitorów jakości powietrza w 7 323 miastach i 131 krajach, regionach i terytoriach.
Według IQAir krajami o największym zanieczyszczeniu powietrza pyłem zawieszonym były: Czad, przy 89,7 µg/m3 Irak przy 80,1 µg/m3 Pakistan przy 70,9 µg/m3 Bahrajn przy 66,6 µg/m3 Bangladesz przy 65,8 µg/m3. W rankingu krajów i terytoriów o najgorszej jakości powietrza Polska znalazła się w środku stawki, na 62. Miejscu.

W przypadku miast najbardziej zanieczyszczone w 2022 r. były Lahore, Pakistan, przy 97,4 µg/m3 Hotan, Chiny, przy 94,3 µg/m3 Bhiwadi, Indie, 92,7 µg/m3 Delhi, Indie, przy 92,6 µg/m3 Peszawar, Pakistan, przy 91,8 µg/m3.

Osiem z 10 najbardziej zanieczyszczonych miast znajdowało się w Azji Środkowej lub Południowej, a łącznie 118 krajów i regionów przekroczyło nowe limity zdrowotne WHO.

Sześć krajów z najlepszym powietrzem według wytycznych WHO to Australia, Estonia, Finlandia, Grenada, Islandia i Nowa Zelandia. Jak donosi CNN, dołączyło do nich siedem terytoriów na Pacyfiku i Karaibach.

IQAir zauważył, że nadal istnieją luki w monitorowaniu, co jest głównym problemem sprawiedliwości środowiskowej, ponieważ ponad 90 procent zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza ma miejsce w krajach o niskich lub średnich dochodach.

Według WHO i raportu Global Burden of Disease z 2019 r., zanieczyszczenie powietrza jest największym środowiskowym zagrożeniem dla zdrowia na świecie, które każdego roku zabija około 6-7 milionów ludzi. Według Banku Światowego całkowity koszt ekonomiczny wynosi ponad 8 bilionów dolarów, co stanowi ponad 6% światowego rocznego PKB. Narażenie na zanieczyszczenie powietrza powoduje i pogarsza kilka schorzeń, w tym między innymi astmę, raka, choroby płuc, choroby serca i przedwczesną śmierć.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Kerry Cullinan; “Some 90% of Countries Exceed WHO Air Pollution Guidelines; Report Includes “Citizen Science” Data from Low-Cost Monitors”; healthpolicy-watch.news; 2023-03-16
Ocena (5.0) Oceń: