Niedziela 15.05.2022

Które tworzywa sztuczne sieją największe spustoszenie w oceanach?

Torby i elastyczne opakowania to najbardziej śmiercionośne plastikowe przedmioty w oceanie, które przyczyniają się do zgonu dzikich zwierząt, w tym wielorybów, delfinów, żółwi i ptaków morskich na całym świecie ‒ wynika z przeglądu setek artykułów naukowych.fot. shutterstockfot. shutterstock

W badaniu stwierdzono również, że wyrzucona żyłka i sieci rybackie, a także lateksowe rękawiczki i balony były nieproporcjonalnie bardziej śmiertelne w porównaniu z innymi odpadkami oceanicznymi, które zwierzęta omyłkowo zjadają.

Przegląd przeprowadzony przez australijską agencję naukową CSIRO wykazał, że spożywanie plastiku było odpowiedzialne śmierć zwierząt należących do 80 różnych gatunków. Wieloryby, delfiny i żółwie ginęły głównie w wyniku spożycia plastikowej folii, a ptaki morskie ginęły częściej w wyniku połknięciem twardych plastikowych kawałków i balonów. Z kolei sieci i liny z przemysłu rybnego są najbardziej śmiercionośne dla fok i lwów morskich.
„Śmierć spowodowana zjedzeniem któregokolwiek z tych produktów nie jest szybka i prawdopodobnie nie jest bezbolesna” ‒ mówi ekolog morski dr Lauren Roman, która kierowała badaniami. „To dość okropny sposób na śmierć”.

W przeglądzie opublikowanym w czasopiśmie Conservation Letters przeanalizowano 655 artykułów naukowych dotyczących szczątków morskich i znaleziono 79 badań w których wyszczególniono śmierć waleni (wielorybów i delfinów), płetwonogich (foki i lwy morskie), żółwi morskich i ptaków morskich. Celem badania było zrozumienie, jakie gatunki zwierząt są najbardziej narażone na różnego rodzaju odpady ‒ głównie plastik ‒ znajdujące się w oceanie.

Dr Lauren Roman powiedziała, że chociaż w oceanie jest dużo plastiku, niektóre typy były bardziej szkodliwe niż inne. „Ważne jest, abyśmy nie łączyli ilości plastiku z jego śmiertelnością” ‒ powiedziała.

„Po raz pierwszy obliczyliśmy, co jest zjadane, co jest najbardziej śmiertelne, a następnie [zamierzamy] sprawdzić, które [z przedmiotów] można kontrolować”. Najbardziej nieproporcjonalnie śmiercionośnym przedmiotem była guma, ale w analizowanych badaniach nie można było wiarygodnie określić, skąd pochodzi. Elastyczny plastik, który jest używany do produkcji plastikowych toreb i opakowań, okazał się szczególnie niebezpieczny, ponieważ był wszechobecny, jak i niebezpieczny. Roman powiedziała: „Elastyczny plastik może utknąć w kilku punktach układu pokarmowego zwierzęcia. „Zazwyczaj ma on neutralną pływalność, więc można go znaleźć na różnych głębokościach w słupie wody, które pokrywają się z miejscami żerowania zwierząt”.

W badaniu wymieniono również potencjalne reakcje polityczne mające na celu zmniejszenie liczby najbardziej śmiercionośnych przedmiotów w oceanie. Badanie mówi: „Aby zmniejszyć śmiertelność megafauny, zalecamy decydentom skupienie się na ograniczeniu poprzez regulacje, zakaz i wymianę dużych przedmiotów o wysokim ryzyku śmiertelności, takich jak plastikowe torby, plastikowe opakowania, liny rybackie, sieci, sprzęt i balony.

„Zmniejszenie liczebności tych elementów w środowisku bezpośrednio zmniejszyłoby śmiertelność megafauny morskiej poprzez interakcje z mniejszą megafauną i szczątkami”.

Richard Leck, szef ds. Oceanów w WWF Australia, powiedział Guardianowi, że globalna tendencja do ograniczenia stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych wyhamowała w wyniku pandemii Covid-19. „Prawdopodobnie zużywamy teraz więcej tworzyw sztucznych niż na początku tego roku. To badanie pokazuje, że musimy odzyskać ten impet. „Ważne jest, aby pamiętać, co dzieje się z tymi zwierzętami, kiedy połykają te tworzywa sztuczne. To straszna śmierć. Kiedy żółwie połykają plastikowe torby, nie mogą się zanurzyć. Ssaki morskie giną w ciągu tygodnia”.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://www.abc.net.au/news/2020-12-14/plastic-bags-and-food-packages-killing-australias-marine-life/12981562”; data dostępu: 2020-12-14
Ocena (3.4) Oceń: