Kulig bez śniegu – koń upadł, ciągnąc sanie wyładowane pasażerami

Poniedziałek 19.03.2018
Fot. Fundacja Viva! Fot. Fundacja Viva!

W Zakopanem podczas kuligu, który odbył się w błocie, a nie na śniegu, wywróciły się sanie i upadł koń. Fundacja Viva! alarmuje – konie nie mogą ciągnąć sań wyładowanych pasażerami po drogach bez śniegu. Każda taka sytuacja to śmiertelne zagrożenie dla zwierząt!Viva! otrzymała film, na którym widać konia, który przewrócił się podczas kuligu w okolicach Zakopanego. – To kolejna taka sytuacja tej zimy – mówi Anna Plaszczyk z Fundacji Viva! – Tym razem konie ciągnęły sanie pełne ludzi po błocie zamiast po śniegu. To oburzające i niedopuszczalne z punktu widzenia przepisów ustawy o ochronie zwierząt – dodaje.

Świadek tak opisuje zdarzenie:  „Kilka dni temu moja rodzina i ja mieliśmy okropne przeżycia w Zakopanem. Byliśmy częścią grupy turystycznej i autobus zabrał nas na przejażdżkę kulig. Jednak prawie nie było śniegu i tuż krótkim czasie było jasne, że podróż była prawdziwą torturą dla koni. Jeden z sań zwrócił się nawet na bok i ludzie odpadli. Nalegaliśmy, aby zakończyć podróż tak szybko, jak to możliwe i wrócić, ale w drodze powrotnej jeden z koni potknął się i upadł. Na szczęście po kilku minutach udało im się podnieść zwierzę, koń był żywy i poszedł dalej z właścicielem. To było traumatyczne przeżycie dla wszystkich. Chcę wykorzystać te materiały do informowania turystów, aby uświadomić ludziom jak cierpią konie w Tatrach, i miejmy nadzieję, aby zapobiec takim sytuacjom”.

To nie pierwsza tego typu sytuacja. – Tej zimy otrzymaliśmy już kilkanaście zgłoszeń dotyczących ciągnięcia sań przez konie po gołym asfalcie w Zakopanem – tłumaczy Anna Plaszczyk.

Fundacja Viva! podejmie starania, by ustalić tożsamość właściciela konia. – Czas skończyć z przedmiotowym traktowaniem koni w turystyce – tłumaczy Plaszczyk – Z naszych obserwacji wynika, że tam gdzie w grę wchodzi zysk dobro zwierząt spada na dalszy plan. A to jest niezgodne nie tylko z ustawą o ochronie zwierząt, ale także z elementarną logiką i etyką – podsumowuje.

Ekologia.pl


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy