Piątek 16.09.2022

Lidl wprowadza w swoich sklepach butelkomaty

Lidl postawił pierwsze butelkomaty. Można tam oddać butelki PET, za które otrzymamy kupon na zakupy. Automaty na razie znajdziemy w poznańskich sklepach, ale sieć planuje ekspansję na kolejne miasta.Fot. Rokas Tenys/ShutterstockFot. Rokas Tenys/Shutterstock

Butelkomaty znajdziemy w 6 sklepach w Poznaniu. Opakowania muszą jednak spełnić określone wymogi. W automatach można oddawać niezgniecione butelki plastikowe PET o pojemności od 0,3 do 3 litrów “z wyłączeniem butelek po produktach mlecznych (takich jak mleko, kefir, jogurt itp.) oraz olejach. Za każdą sztukę można otrzymać kupon na 5 groszy na kolejne zakupy. Maksymalnie będzie można otrzymać 70 zł rabatu.
Butelkomat w Lidlu jest przykładem oddolnej inicjatywy, ale już od 2023 roku w całej Polsce ma obowiązywać system kaucyjny.

System będzie na terenie całego kraju bezparagonowy. Co oznacza, że puszki i butelki będzie można zwracać do sklepów bez konieczność okazywania dowodu zakupu. Jak podaje Business Insider Polska, obiekty do 100 m kw. będą mogły przystąpić do programu dobrowolnie, większe będą miały taki obowiązek, jeśli mają produkty w wymienionych opakowaniach na stanie.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (5.0) Oceń: