Wtorek 28.02.2023

Lód morski na Antarktydzie jest rekordowo mały – alarmują naukowcy

Antarktyczny lód morski prawdopodobnie skurczył się w zeszłym tygodniu do rekordowo niskiego poziomu - podali w poniedziałek amerykańscy naukowcy. Jego zasięg jest najmniejszy od 45 lat prowadzenia danych satelitarnych.Fot. Kaspars Grinvalds/ShutterstockFot. Kaspars Grinvalds/Shutterstock

National Snow and Ice Data Center (NSIDC) na University of Colorado Boulder poinformował, że 21 lutego lód morski Antarktydy spadł do 1,79 miliona kilometrów kwadratowych. To pobiło poprzedni rekord z 2022 roku o 136 000 kilometrów kwadratowych.
Naukowcy z NSIDC podkreślili, że najnowsze dane są wstępne, ponieważ dalsze topnienie jest nadal możliwe. Powiedzieli, że ostateczne dane dotyczącą zasięgu lodu opublikują na początku marca.

Co to jest lód morski? Lód morski to zamarznięta woda oceaniczna, która topi się każdego lata, a następnie ponownie zamarza każdej zimy. Lód morski Antarktydy jest zwykle najmniejszy pod koniec lutego lub na początku marca.

Ale lód morski otacza ogromne szelfy lodowe Antarktydy, przedłużenia lodowców słodkowodnych, które grożą katastrofalnym wzrostem poziomu mórz, jeśli będą topnieć wraz ze wzrostem globalnych temperatur.

„Mniejszy zasięg lodu morskiego oznacza, że fale oceaniczne będą uderzać w wybrzeże gigantycznej pokrywy lodowej, jeszcze bardziej zmniejszając szelfy lodowe wokół Antarktydy.” – powiedział Ted Scambos, starszy naukowiec w Cooperative Institute for Research in the Environmental Sciences i współpracownik strony Arctic Sea Ice News and Analysis w centrum danych.

„Tendencja spadkowa lodu morskiego może być sygnałem, że globalne ocieplenie w końcu wpływa na pływający lód wokół Antarktydy, ale minie jeszcze kilka lat, zanim będziemy tego pewni” – powiedział Scambos.

Naukowcy poinformowali, że chociaż lód morski występuje głównie w regionach polarnych, wpływa na nasz globalny klimat i wzorce pogodowe na całym świecie. Naukowcy podkreślają, że opublikowana w poniedziałek liczba lodu morskiego Antarktydy jest wstępna: utrzymujące się warunki topnienia mogą jeszcze bardziej obniżyć zasięg lodu.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Doyle Rice; “Antarctic sea ice reaches another record low”; usatoday.com; 2023-02-28
Ocena (4.3) Oceń: