Czwartek 29.04.2021

Lodowce topnieją w coraz szybszym tempie! Czeka nas katastrofa klimatyczna?

Według nowego kompleksowego badania, lodowce na świecie topnieją w coraz szybszym tempie. Szybkość topnienia lodowców na świecie podwoiła się w ciągu ostatnich 20 lat.fot. shutterstockfot. shutterstock

Zespół kierowany przez Francuzów ocenił zachowanie prawie wszystkich udokumentowanych strumieni lodu na planecie. Naukowcy odkryli, że przez pierwsze dwie dekady XXI wieku traciliśmy prawie 270 miliardów ton lodu rocznie. Woda ze stopu odpowiada za około jedną piątą wzrostu poziomu mórz na świecie – informują naukowcy w czasopiśmie „Nature”.
Ciężko wyobrazić sobie skalę problemu. W obrazowy sposób wyjaśnia to członek zespołu Robert McNabb z uniwersytetów w Ulster i Oslo: „W ciągu ostatnich 20 lat widzieliśmy, że lodowce traciły około 267 gigaton (Gt) rocznie. Jeśli weźmiemy taką ilość wody, to będzie ona w stanie pokryć całą Irlandię 3-metrowym słupem wody każdego roku. „A tempo topnienia lodowców przyspiesza. Rośnie o około 48 GT /rok na dekadę”.

Światowy wykaz lodowców obejmuje 217 175 strumieni lodowych. Niektóre są mniejsze niż boisko do piłki nożnej; inne wielkością mogą dorównywać obszarom niektórych państw, takim jak Wielka Brytania. Prawie wszystkie łączy to, że ich powierzchnia się kurczy. Dlaczego tak się dzieje? Lodowce przeważnie tracą masę w wyniku topnienia lodu, ale kurczą się również w wyniku innych procesów, takich jak sublimacja, oraz cielenie, w wyniku którego duże kawałki lodu odrywają się od krawędzi lodowca.

Zespół badawczy, kierowany przez Romaina Hugonneta z Uniwersytetu w Tuluzie we Francji, wykorzystał jako główne źródło danych obrazy uzyskane przez satelitę Terra NASA, który został wystrzelony w 1999 roku.

Ogromna moc obliczeniowa została wykorzystana w procesie interpretacji tych obrazów i wyciągania zmian wysokości, objętości i masy lodowców. „Nowe badanie, to duży postęp, ponieważ uzyskujemy wysoką rozdzielczość przestrzenną, a jednocześnie zapewnia również zmianę czasową na przestrzeni dwóch dekad bezpośrednio w oparciu o dane satelitarne” – wyjaśnił współautor Matthias Huss ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii.

Naukowcy stwierdzili, że precyzja danych pozwoliła im być bardziej pewnym niż wcześniej, że utrata lodowców przyspiesza. „Podwojenie tempa przerzedzania lodowców poza Grenlandią i Antarktydą w ciągu 20 lat mówi nam, że musimy zmienić sposób życia. Musimy działać teraz” powiedział Hugonnet. „Może być trudno przekonać opinię publiczną, dlaczego lodowce są ważne, ponieważ wydają się tak odległe, ale wpływają na wiele rzeczy w globalnym cyklu wodnym, w tym na regionalną hydrologię. (…) Lodowce w Alpach nie są grube i topią się najszybciej na świecie. Będzie to trwało, dopóki nic nie zostanie. Szybkość zależy od różnych scenariuszy klimatycznych, ale przy obecnej prędkości 80-90% z nich zniknie do 2050 roku.” – dodał.

Samuel Nussbaumer z World Glacier Monitoring Service (WGMS) i University of Zurich nie był bezpośrednio zaangażowany w ostatnią ocenę, ale powiedział, że potwierdza ona trendy obserwowane przez wiele dziesięcioleci. WGMS wcześniej informowało, że tempo utraty masy lodowców podwajało się w przybliżeniu co dekadę, od lat 70. „Nowa publikacja będzie miała duży wpływ. To najbardziej globalne, kompletne badanie.” – powiedział. „Szybka zmiana, którą teraz obserwujemy, jest naprawdę interesująca z naukowego punktu widzenia. (…) Ale na poziomie osobistym przykro to widzieć. Lodowce są bardzo dynamiczne. Gdyby temperatura spadła, odrosłyby. Ale to, co dzieje się dzisiaj, to fakt, że działalność człowieka prowadzi do długotrwałego zniszczenia nawet w tych odległych regionach, gdzie nie ma ludzi ”.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/science-environment-56921164”; data dostępu: 2021-04-29
  2. “https://www.sciencealert.com/a-study-of-nearly-every-glacier-on-earth-shows-their-shrinkage-is-getting-faster”; data dostępu: 2021-04-29
Ocena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy