Wtorek 13.10.2020

Mamy coraz więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych

Gwałtowny wzrost liczby susz, powodzi i pożarów pochłonął 1,23 miliona ludzkich istnień i dotknął 4,2 miliarda ludzi ‒ wynika z najnowszego raportu ONZ.fot. shutterstockfot. shutterstock

Według ONZ, ilość ekstremalnych zjawisk pogodowych wzrosła dramatycznie w ciągu ostatnich 20 lat, powodując ogromne straty w ludziach i gospodarce na całym świecie.

Eksperci twierdzą, że największym zagrożeniem w następnej dekadzie będą fale upałów i susze, ponieważ temperatury będą nadal rosły z powodu gazów zatrzymujących ciepło.
Chiny (577) i Stany Zjednoczone (467) odnotowały największą liczbę katastrof w latach 2000-2019, kolejne są Indie (321), Filipiny (304) i Indonezja (278) ‒ podała ONZ w raporcie wydanym w poniedziałek.

Na całym świecie odnotowano 7 348 poważnych katastrof, w których zginęło 1,23 miliona osób. Katastrofy te dotknęły 4,2 miliarda ludzi i spowodowały 2,97 bln dol. strat ekonomicznych w okresie dwóch dekad.

Susze, powodzie, trzęsienia ziemi, tsunami, pożary i ekstremalne wahania temperatur były jednymi z najczęstszych wydarzeń powodujących poważne szkody.

„Dobra wiadomość jest taka, że ocalono więcej istnień ludzkich, ale zła wiadomość jest taka, że coraz więcej ludzi jest dotkniętych kryzysem klimatycznym” ‒ powiedziała Mami Mizutori, przedstawicielka sekretarza generalnego ONZ ds. ograniczania ryzyka katastrof. Wezwała rządy do inwestowania w systemy wczesnego ostrzegania i wdrażania strategii ograniczania ryzyka związanego z katastrofami.

Debarati Guha-Sapir z centrum badań epidemiologii katastrof na Uniwersytecie w Louvain w Belgii, które dostarczyło dane do raportu, powiedziała: „Jeśli ten poziom wzrostu w ekstremalnych zjawiskach pogodowych utrzyma się przez następne 20 lat, przyszłość ludzkości wygląda naprawdę bardzo ponuro.”

„Fale upałów będą największym wyzwaniem w ciągu najbliższych 10 lat, zwłaszcza w biednych krajach” ‒ dodała.

Ubiegły miesiąc był globalnie najcieplejszym wrześniem w historii pomiarów, z niezwykle wysokimi temperaturami odnotowanymi na Syberii, na Bliskim Wschodzie oraz w niektórych częściach Ameryki Południowej i Australii ‒ podał unijny serwis Copernicus Climate Change Service.

Globalne temperatury będą nadal wzrastać i w pewnym momencie mogą nawet chwilowo wzrosnąć do ponad 1,5oC powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej, podała Światowa Organizacja Meteorologiczna w lipcu. Naukowcy wyznaczyli 1,5 ° C jako pułap pozwalający uniknąć katastrofalnych zmian klimatycznych.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/world/2020/oct/12/un-highlights-dramatic-global-rise-in-extreme-weather-since-2020”; data dostępu: 2020-10-13
Ocena (5.0) Oceń: