Środa 19.08.2020

Mikroplastik w Oceanie Atlantyckim może ważyć 21 milionów ton

Naukowcy odkryli, że w Oceanie Atlantyckim unosi się 12-21 milionów ton drobnych fragmentów plastiku.fot. shutterstockfot. shutterstock
Badanie, prowadzone przez brytyjskie Narodowe Centrum Oceanografii podczas wyprawy badawczej przez środek Atlantyku, obejmowało górne warstwy oceanu (do 200 m.).

Taka ilość plastiku ‒ 21 mln ton ‒ wystarczyłaby na pełne załadowanie prawie 1000 kontenerowców. Odkrycie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Communications.
Dr Katsia Pabortsava z Narodowego Centrum Oceanografii, która kierowała badaniami, powiedziała, że mierząc masę bardzo małych cząstek plastiku w 5% oceanu, ona i jej współpracownicy mogli oszacować „ładunek plastiku w całym Atlantyku”.

Podczas wyprawy ‒ z Wielkiej Brytanii na Falklandy ‒ ona i jej koledzy wykryli do 7 000 cząstek na metr sześcienny wody morskiej.

Przeanalizowali swoje próbki pod kątem trzech najczęściej używanych polimerów - polietylenu, polipropylenu i polistyrenu - wszystkie często stosowane w opakowaniach.

Zespół ma nadzieję, że odkrycia pomogą w przyszłych wysiłkach zmierzających do zmierzenia szkód ekologicznych i środowiskowych, które mogą być spowodowane przez dryfujące cząstki plastiku.

Jamie Woodward, ekspert ds. Zanieczyszczenia Tworzywami Sztucznymi z Uniwersytetu w Manchesterze, powiedział BBC News, że odkrycia potwierdzają wcześniejsze badania, że ładunek mikroplastików w oceanach jest „znacznie wyższy niż szacowaliśmy”.

„Skala geograficzna badania jest imponująca” - powiedział.

„Autorzy szacują pokłady na 65 lat. Jest to ważne, ponieważ mikrodrobiny plastiku zalewają oceany od dziesięcioleci.

„Musimy teraz zrozumieć wpływ tego skażenia na środowisko we wszystkich częściach oceanu, ponieważ znajdowały się one w oceanach na wszystkich głębokościach przez długi czas”.

Podczas pandemii koronawirusa niektóre grupy środowiskowe poinformowały, że jednorazowa maska na twarz jest obecnie jednym z najczęściej znajdowanym plastikowym odpadem.

Susannah Bleakley z organizacji charytatywnej Morecambe Bay Partnership z siedzibą w Cumbrii, która koordynuje sprzątanie plaż, powiedziała BBC News: „Obecnie znajdujemy więcej jednorazowych masek niż plastikowych toreb”.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/science-environment-53786555”; data dostępu: 2020-08-19
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy