Piątek 04.12.2020

Namibia chce sprzedać 170 słoni, by chronić swoją przyrodę

Namibia wystawiła na sprzedaż 170 „wysokiej wartości” słoni. Do sprzedaży dzikich zwierząt przyczyniło się nasilenie konfliktów między ludźmi i zwierzętami oraz rosnąca populacja słoni w tym kraju.fot. shutterstockfot. shutterstock
Według państwowej gazety Namibii New Era, w kraju nastąpił gwałtowny wzrost populacji dzikich słoni, co spowodowało nasilenie konfliktów między ludźmi i zwierzętami. Ministerstwo środowiska w Namibii oświadczyło, że jest gotowe sprzedać słonia każdemu, kto spełni niezbędne kryteria. Kto w takim razie będzie mógł kupić słonia? Krajowi lub zagraniczni nabywcy będą musieli spełnić kilka warunków, w tym m. in. posiadanie specjalnie wydzielonego miejsca, w którym zwierzęta będą mogły przejść kwarantannę, ogrodzenia odpornego na zwierzynę łowną i niezbędne pozwolenia od organów ochrony przyrody.
Zagraniczni nabywcy muszą również przedstawić dowód, że organy ochrony przyrody w ich krajach zezwolą im na eksport słoni.

Podobnie jak kilka innych krajów afrykańskich, Namibia stara się zachować równowagę między ochroną cennych gatunków, takich jak słonie i nosorożce, a jednocześnie radzić sobie z niebezpieczeństwem, jakie stwarzają, gdy wkraczają na obszary zamieszkiwane przez ludzi.

Działania Namibii na rzecz ochrony przyrody cieszą się międzynarodowym poparciem – według danych rządowych populacja słoni wzrosła z około 7500 w 1995 roku do 24000 w 2019 roku. Ale w zeszłym roku Namibia stwierdziła, że rozważa wycofanie się z restrykcyjnych przepisów regulujących światowy handel zagrożonymi gatunkami. Nastąpiło to po tym, jak kraje zagłosowały podczas spotkania CITES za odrzuceniem propozycji złagodzenia ograniczeń w polowaniu i wywozie białych nosorożców.  

Rząd Namibii już wcześniej wystawił na sprzedaż ponad 100 bawołów, co również wynikało ze znacznego wzrostu liczby przypadków konfliktów między ludźmi i zwierzętami oraz kontroli populacji ze względu na ograniczone pastwiska. Namibia sprzedała również na aukcji kilka zwierząt z parków narodowych ze względu na zmniejszające się zasoby wody po suszy w 2019 roku.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://edition.cnn.com/2020/12/03/africa/namibia-elephant-auction-intl-hnk-scli/index.html”; data dostępu: 2020-12-04
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy