Napoje energetyczne mogą niszczyć serce

Niedziela 24.06.2018
Fot. danielle_blue/Flickr CC Fot. danielle_blue/Flickr CC [CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com

Spożywanie napojów energetycznych może negatywnie wpływać na pracę serca – wynika z badań niemieckich naukowców.


Naukowcy z Uniwersytetu w Bonn monitorowali serca 17 ochotników, którym godzinę wcześniej zaserwowano napój energetyczny, zawierający taurynę (400 mg/100 ml) i kofeinę (32 mg/100 ml). I co ciekawego zauważyli?

Dokładne analizy pokazały, że lewa komora serca, która pompuje krew do ciała, godzinę po spożyciu drinka, kurczyła się mocniej, niż na początku badania.

– Do tej pory nie było rzetelnych badań, mówiących o wpływie napoi energetycznych. Nasze badania dowodzą, że spożycie napojów energetycznych już godzinę po wypiciu wpływa na kurczliwość mięśnia sercowego – mówi główny autor badań dr Jonas Dorner. – Wiadomo także, że przedawkowanie kofeiny, której w energetykach jest 3 razy więcej niż w kawie, wywołuje wiele niepożądanych działań, takich jak kołatanie czy szybkie bicie serca, wzrost ciśnienia krwi, a w najcięższych przypadkach, drgawki lub nagła śmierć – wyjaśniał dr Dorner.

To nie pierwsze badanie, z którego wynika, że nadużywanie popularnych energetyków szkodzi zdrowiu. W 2011 roku czasopismo, „Pediatrics” opublikowało pracę naukową, która dowodziła, że u dzieci, które regularnie sięgają po energetyczne drinki, wzrasta ryzyko wystąpienia wad rozwojowych serca. Z kolei w tym roku badacze dowiedli, że ten problem występuje również u osób dorosłych.

Dlatego zdaniem lekarzy, dzieci oraz osoby z niektórymi schorzeniami serca (np. arytmią) powinny mieć zakaz spożywania takich napojów.

Ekologia.pl, źródło: BBC News


Moim zdaniem
Często pijesz napoje energetyczne?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy