Wtorek 02.06.2020

Naukowcy alarmują: szóste masowe wymieranie dzikiej przyrody przyspiesza

Wpływ człowieka na miejsca o największej różnorodności biologicznej  doprowadził setki dzikich zwierząt na skraj wyginięcia. Ponad 500 gatunków zwierząt lądowych w ciągu najbliższych 20 lat prawdopodobnie zniknie z powierzchni ziemi.Marmozeta lwia może niegługo zniknąć z powierzchni ziemi, fot. shutterstockMarmozeta lwia może niegługo zniknąć z powierzchni ziemi, fot. shutterstock

Polowania i kłusownictwo zepchnęły 500 gatunków ssaków, ptaków, gadów i płazów na skraj wyginięcia ‒ alarmują naukowcy. To kolejny dowód na to, że świat przechodzi szóste masowe wymieranie, twierdzą badacze i alarmują, że gatunki znikają 100 razy szybciej w stosunku do naturalnego tempa tego procesu.
I w przeciwieństwie do innych masowych wymierań, spowodowanych erupcjami wulkanów lub zderzeniami asteroid, tylko my ponosimy za to odpowiedzialność.

Gerardo Ceballos z National University of Mexico powiedział, że regionalne ekosystemy stają w obliczu upadku. On i jego zespół odkryli, że w ciągu ostatnich 100 lat wyginęło ponad 400 gatunków kręgowców. W normalnym toku ewolucji takie wymieranie zajęłoby 10 000 lat.

„Weszliśmy w szóste masowe wymieranie” - powiedział BBC News. „Na podstawie naszych badań i tego, co widzimy, kryzys jest tak poważny, że wszystko, co zrobimy w ciągu następnych 10–50 lat, może zadecydować o przyszłości ludzkości”.

Profesor Ceballos pracował nad analizą z dwoma innymi znanymi naukowcami zajmującymi się ochroną przyrody, profesorem Uniwersytetu Stanforda, Paulem Erhlichem i dr Peterem Raven z Missouri Botanical Garden w St Louis, USA.

Korzystając z danych z Czerwonej listy gatunków zagrożonych i Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) zidentyfikowano co najmniej 515 gatunków, które są na skraju wyginięcia.

Zwierzęta te znajdują się na każdym kontynencie, z wyjątkiem Antarktydy, w miejscach silnie dotkniętych działalność ludzką, głównie w tropikach i subtropikach.

Należą do nich: Marmozeta lwia, wilk etiopski, nosorożec jawajski, orzeł iberyjski, papuga żółtoliczka, czy krokodyl gawial gangesowy. Badacze ostrzegają również przed efektem domina. Kiedy jeden gatunek w ekosystemie znika, powoduje to erozję całego ekosystemu i popycha inne gatunki w kierunku unicestwienia. Ta współzależność różnych gatunków jest także złą wiadomością dla ludzi. „Kiedy ludzkość eksterminuje populacje i gatunki innych zwierząt, odcina gałąź, na której siedzi” - powiedział profesor Paul Ehrlich, współautor nowego badania.

Prof. Chris Johnson z University of Tasmania dodał, że obecne tempo znikania gatunków jest najwyższe od 66 milionów lat, kiedy zderzenie skały kosmicznej z Ziemią zabiło dinozaury i wiele innych gatunków.

Naukowcy opisują kryzys jako egzystencjalne zagrożenie dla cywilizacji, wraz ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniami.

Mówią, że mają „imperatyw moralny”, aby zwrócić uwagę na utratę różnorodności biologicznej, która, jak twierdzą, jest nadal ignorowana przez większość ludzi.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Proceedings of National Academy of Sciences (PNAS).
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/science-environment-52881831”; data dostępu: 2020-06-02
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy