Wtorek 26.07.2022

Naukowcy: głodne niedźwiedzie polarne jedzą odpady, aby przetrwać

Zmiany klimatyczne powodują erozję lodowych siedlisk, odcinając niedźwiedzie polarne od naturalnych źródeł pożywienia. Dlatego zamiast zajadać się fokami, niedźwiedzie polarne uzupełniają swoją dietę śmieciami.Fot. Vladimir Melnik/Shutterstock Fot. Vladimir Melnik/Shutterstock

Nowy raport kanadyjskich i amerykańskich naukowców opublikowany w czasopiśmie Onyx zwraca uwagę na fakt, że niedźwiedzie polarne zaczynają traktować ludzkie śmieci jako źródło pożywienia, co może prowadzić do nieprzewidywalnych konfliktów między człowiekiem a niedźwiedziem polarnym.

„Niedźwiedzie i śmieci to złe skojarzenie” – powiedział współautor badania Andrew Derocher, biolog z University of Alberta. „Wiemy to bardzo dobrze z perspektywy niedźwiedzia brunatnego i czarnego, a teraz jest rozwijający się problem z niedźwiedziami polarnymi”.

Niedźwiedzie polarne zwykle polują na foki, ale potrzebują do tego lodu. W miarę wzrostu temperatury i wcześniejszego topnienia lodu, a później ponownego zamarzania, niedźwiedzie polarne utknęły na brzegu. Ich czas na polowanie skraca się, pozostawiając zwierzęta głodne. Zwracają się więc do wysypisk i innych źródeł śmieci, aby zaspokoić głód. Podobnie jak niedźwiedzie brunatne i czarne, podchodzą do ludzkich domostw w poszukiwaniu pożywienia.

Niedźwiedzie polarne, które są uważane za gatunek wrażliwy przez Czerwoną Listę Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), zostały ostatnio zauważone w kilku społecznościach Arktyki poszukujących pożywienia. W lutym 2019 r. w raporcie stwierdzono, że w Belushya Guba w Nowej Ziemi w Rosji doszło do „masowej inwazji” niedźwiedzi polarnych, kiedy 52 zwierzęta odwiedziły miasteczko, by żerować na otwartym wysypisku. Ponadto niedźwiedzie próbowały dostać się do lokalnych budynków. Kolejnych 60 niedźwiedzi polarnych znaleziono w grudniu 2019 r. na otwartym wysypisku w 600-osobowej wiosce Ryrkaypiy, Chukotka, Rosja.

Czym to grozi? Śmieciowa dieta może sprawić, że niedźwiedzie polarne będą często chorowały. Mogą też zakrztusić się plastikowymi odpadami.

„Niedźwiedzie nie znają wszystkich negatywów związanych ze spożyciem plastiku oraz chorób i toksyn, na które są prawdopodobnie narażone na (wysypisku)” – powiedział Geoff York, współautor badań i starszy dyrektor ds. ochrony w Polar Bears International.

Ale ich bliskość i potencjał konfliktu to duże ryzyko. Ludzie mogą zabijać niedźwiedzie polarne, aby chronić swoje społeczności. Naukowcy spodziewają się, że ryzyko to wzrośnie w nadchodzących latach, ponieważ globalne temperatury nadal rosną, a osady ludzkie rozrastają się w głąb w Arktyki.

Potrzebne są proaktywne rozwiązania: problemy mogą stać się chroniczne, ponieważ niedźwiedzie będą pamiętać, gdzie znalazły pożywienie i z czasem będą wracać. Gdy niedźwiedzie są przyzwyczajone do źródła pożywienia, problem jest trudniejszy do opanowania i bardziej niebezpieczny dla wszystkich zaangażowanych.

Może pomóc zarządzanie odpadami. Ale jest to skomplikowane rozwiązanie. Ziemia jest zbyt zimna, aby zakopać śmieci, a koszt wywiezienia odpadów jest bardzo wysoki.

„Edukacja, wdrożenie metod przechowywania odpadów odpornych na niedźwiedzie polarne, egzekwowanie prawa i zapewnienie odpowiednich zasobów na poziomie społeczności są wymagane, aby złagodzić ten rosnący problem” – czytamy w badaniu, które zwraca uwagę, że działania podjęte w celu zmniejszenia konfliktów między brązowymi niedźwiedziami i ludźmi mogą być replikowane dla niedźwiedzi polarnych.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. Polar Bears International; “Food Attractants and Polar Bear Conservation: New Report Highlights Need For Improved Waste Management”; polarbearsinternational.org; 2022-07-26
Ocena (2.0) Oceń: