Piątek 10.02.2023

Naukowcy sklonowali 3 „super krowy” zdolne do produkcji większej ilości mleka

Naukowcy z Chin twierdzili, że sklonowali trzy „super krowy” zdolne do produkcji o 50 procent więcej mleka zwierzęcego niż przeciętna krowa mleczna.Fot. Toa55/ShutterstockFot. Toa55/Shutterstock

Naukowcy z Northwest University of Agricultural and Forestry Science and Technology w Chinach opracowali program hodowlany, w wyniku którego powstały super-cielęta. Cielęta zostały sklonowane z krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Jest to rasa holenderska, która jest najczęściej wykorzystywana w przemyśle mleczarskim, z racji tego, że produkuje duże ilości mleka. Wybrane zwierzęta są w stanie wyprodukować 18 ton mleka rocznie, czyli 100 ton mleka w ciągu swojego życia. Według Departamentu Rolnictwa USA, to prawie 1,7 razy więcej mleka niż przeciętna krowa w Stanach Zjednoczonych wyprodukowała w 2021 roku.
Zespół badaczy wykorzystał tkanki z uszu krów, aby stworzyć początkową partię 120 sklonowanych embrionów, z których 42% udało się zaimpregnować krowom zastępczym.

Główny naukowiec programu, Jin Yaping, uważa „przełom” za znaczące zwycięstwo Chin. Jak twierdzi, klonowanie super krów wzmocni krajowy sektor mleczarski. Zmniejszy to też ryzyko związane z bezpieczeństwem biologicznym podczas importu żywego inwentarza.

„Planujemy wyhodować stado 1000 super krów w ciągu dwóch do trzech lat. Zapewni to kluczowe wsparcie w tworzeniu własnych buhajów hodowlanych i krów mlecznych, zmniejszając w ten sposób zależność Chin od importu bydła” – powiedział Yaping państwowym mediom Global Times.

Obrońcy dobrostanu zwierząt są głęboko zaniepokojeni chińskim „przełomem”.

„Ostatnie doniesienia dotyczące klonowania krów w celu uzyskania cech produkcyjnych, takich jak zwiększona produkcja mleka, to kolejny przykład nieludzkiego i okrutnego traktowania zwierząt przez przemysł rolniczy” – powiedziała Plant Annette Manusevich, kierownik kampanii rolniczej w World Animal Protection US.

„Chociaż niektórzy mogliby uznać to za innowację naukową, czujące zwierzęta biorące udział w tych eksperymentach byłyby innego zdania. Zwierzęta biorące udział w modyfikacjach genetycznych, takich jak klonowanie, są poddawane inwazyjnym procedurom bez względu na ich dobrostan”.

W ostatnich latach Chiny poczyniły znaczne postępy w klonowaniu zwierząt. W poprzednim roku chińska firma zajmująca się klonowaniem zwierząt stworzyła pierwszego na świecie sklonowanego wilka arktycznego. W 2017 roku chińscy naukowcy poinformowali, że wyprodukowali sklonowane bydło o zwiększonej odporności na gruźlicę, która dziesiątkuje bydło na całym świecie.
Ekologia.pl (JSZ)

Bibliografia

  1. Amy Buxton; “Scientists Clone 3 ‘Super Cows’ Capable Of Producing More Milk ”; plantbasednews.org; 2023-02-10
Ocena (2.6) Oceń: