Środa 08.11.2023

Naukowcy twierdzą, że rok 2023 będzie najcieplejszy w historii

Nowe dane sugerują, że jest „praktycznie pewne”, że rok 2023 – rok śmiercionośnych fal upałów, powodzi i pożarów – będzie najcieplejszy w historii.Fot.aappp/ShutterstockFot.aappp/Shutterstock
Prognozy wynikają z „wyjątkowo” wysokich temperatur w październiku. Według unijnej służby ds. zmian klimatycznych średnia globalna temperatura powietrza była o 0,4°C wyższa niż poprzednia najwyższa temperatura z października 2019 r. Był to piąty miesiąc z rzędu rekordowo ciepły, napędzany emisją gazów cieplarnianych i zjawiskiem pogodowym El Niño – przekonują badacze. Naukowcy twierdzą, że ekstremalne temperatury na świecie prawdopodobnie utrzymają się także w 2024 r.
To, że ten rok będzie najcieplejszy w historii, jest obecnie praktycznie nieuniknione: jest mało prawdopodobne, że ostatnie dwa miesiące 2023 r. odwrócą tę tendencję.

Październikowy wzrost temperatury uzupełnia tegoroczną listę globalnych rekordów ciepła. Liczba dni, w których przekroczony został próg ocieplenia na poziomie 1,5°C, osiągnęła już nowy poziom na długo przed końcem roku.

Lipiec był tak ciepły, że mógł być najcieplejszym miesiącem od 120 000 lat, podczas gdy średnia temperatura we wrześniu pobiła poprzedni rekord o „oszałamiające” 0,5 stopnia Celsjusza.

Według Copernicus Climate Change Service październik nie był tak wyjątkowo gorący jak wrzesień, ale mimo to pobił rekord temperatury. Miesiąc był o 1,7°C cieplejszy niż średnia przed erą przemysłową, czyli w porównaniu z okresem, zanim ludzkość zaczęła spalać duże ilości paliw kopalnych.

„Praktycznie na pewno” rok 2023 stanie się najcieplejszym rokiem w historii, pokonując rok 2016. Takiego zdania jest wiele organów naukowych, w tym Copernicus oraz amerykańskie grupy NOAA i Berkeley Earth.

„Naprawdę nie widzimy żadnych oznak, że tegoroczny ciąg wyjątkowych, rekordowych miesięcy w najbliższym czasie dobiegnie końca” – powiedział Zeke Hausfather, klimatolog z Berkeley Earth. „W tym momencie we wszystkich zbiorach danych jest praktycznie pewne, że rok 2023 będzie najcieplejszym rokiem w historii” – powiedział BBC News.

Rekordowe upały w zeszłym miesiącu wprawiły naukowców w osłupienie. Uważają, że przyczyną ekstremalnych temperatur jest potężna mieszanka zanieczyszczeń gazami cieplarnianymi, powrót naturalnego wzorca pogodowego El Niño i kilka innych czynników, w tym spadek zanieczyszczenia siarką i erupcja wulkanu na Tonga.

„To El Niño jest dziwne. Część upałów, których doświadczamy, nie wynika tylko ze wzrostu El Niño, ale także z szybkiego wychodzenia z warunków La Niña (zjawisko pogodowe powodujące ochłodzenie oceanu), co nastąpiło utrzymujące się przez ostatnie kilka lat niskie temperatury” – stwierdził dr Hausfather.

Samantha Burgess, zastępca dyrektora Służby ds. Zmian Klimatu programu Copernicus, stwierdziła, że połączenie jej danych i danych ONZ sugeruje, że rok 2023 może być „cieplejszy niż wszystko, co kiedykolwiek wydarzyło się na planecie”

Akshay Deoras, naukowiec zajmujący się meteorologią na Uniwersytecie w Reading, powiedział: „Skwierczący październik 2023 r. to kolejny niefortunny przykład pokazujący, jak rekordy temperatury zostają pobite. Globalne ocieplenie spowodowane zwiększoną emisją gazów cieplarnianych i El Niño w tropikalnym Pacyfiku naprawdę mocno uderzają w planetę”.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

Global heat: 'Exceptional' autumn sets 2023 up to break records; https://www.bbc.com/news/science-environment-67332791; data dostępu: 08-11-2023

Ocena (3.0) Oceń: