Środa 01.09.2021

Nawet jedna trzecia gatunków dzikich drzew może zniknąć z powierzchni ziemi

Od znanych nam dębów i magnolii po tropikalne drzewa w lasach deszczowych - co najmniej 30% gatunków drzew na świecie stoi w obliczu wyginięcia.fot. shutterstockfot. shutterstock

Przełomowe badanie opublikowane w środę przez Organizację Botanic Gardens Conservation International (BGCI) wykazało,  że zagrożonych jest 17 500 gatunków drzew - dwa razy więcej niż ssaków, ptaków, płazów i gadów łącznie.

Wśród najbardziej wrażliwych drzew są magnolie i drzewa dwuskrzydłowate – które są powszechnie spotykane w lasach deszczowych Azji Południowo-Wschodniej. W raporcie stwierdzono, że także dęby, klony i hebanowce stoją w obliczu zagrożeń.
„Na naszej planecie mamy prawie 60 000 gatunków drzew i po raz pierwszy wiemy, które z tych gatunków wymagają działań ochronnych, jakie są dla nich największe zagrożenia i gdzie się znajdują” – powiedział główny autor badania, dr Malin Rivers z Botanic Gardens Conservation International (BGCI).

By świat był zdrowy, potrzebujemy różnorodności gatunków drzew – dodała Sara Oldfield, współprzewodnicząca Global Tree Specialist Group Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. „Każdy gatunek drzewa ma do odegrania wyjątkową rolę ekologiczną” – powiedziała. „Ponieważ 30% gatunków drzew na świecie jest zagrożonych wyginięciem, musimy pilnie zwiększyć działania ochronne”.

Raport Stan Drzew na Świecie wykazał, że co najmniej 30% z 60 000 znanych gatunków drzew stoi w obliczu wyginięcia. Około 142 gatunków już zniknęło ze środowiska naturalnego, podczas gdy 442 jest na skraju wyginięcia.

Raport identyfikuje główne zagrożenia dla drzew. Rolnictwo (uprawy 29% i zwierzęta gospodarskie 14%) zajmuje pierwsze miejsce, a następnie pozyskiwanie drewna (27%), budownictwo mieszkaniowe i inne komercyjne (13%), pożary (13%), górnictwo (9%), plantacje pulpy (6%) oraz gatunki inwazyjne (3%). Zmiany klimatyczne (4%) znajdują się na samym dole listy, choć nie uwzględniają presji, jaką wywierają na pożary i rolnictwo.

„Drzewa są niezbędne… to jak wieża Jenga. Wyciągnij niewłaściwy klocek, a ekosystem się rozpadnie” – powiedział Rivers. „Kiedy patrzę na te liczby, czuję, że musimy działać już teraz”. O jakie działania chodzi?

BGCI zaleciło rozszerzenie zasięgu obszarów chronionych dla zagrożonych gatunków, kampanie sadzenia, które koncentrują się na populacjach o najwyższym ryzyku, bliższą współpracę globalną, więcej środków na działania ochronne i rozwój banków nasion.

Grupa uruchomiła GlobalTree Portal, internetową bazę danych śledzącą działania na rzecz ochrony gatunków, kraju i świata.

„Po raz pierwszy wiemy, które gatunki są zagrożone, gdzie się znajdują i w jaki sposób są zagrożone, dzięki czemu możemy podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące ochrony” – powiedział Rivers. „Te gatunki jeszcze nie wymarły. Wciąż jest nadzieja. Wciąż są sposoby na odzyskanie ich z krawędzi”.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/science-environment-58394215”; data dostępu: 2021-09-01
Ocena (3.8) Oceń: