Piątek 26.02.2021

Nie tylko oceany! Plastik zanieczyszcza również powietrze

Już nie tylko oceany: naukowcy odkryli, że plastik zanieczyszcza również powietrze. Nowe badania wykazały, że gęsty smog w Delhi zawiera cząsteczki tworzyw sztucznych.Spalania plastikowych odpadów, fot. shutterstockSpalania plastikowych odpadów, fot. shutterstock

Odpady z tworzyw sztucznych w naszych oceanach są obecnie dobrze znanym problemem, ale nowe dane pokazują, że plastik zwiększa zanieczyszczenie powietrza również w indyjskich miastach.
Przez lata naukowcy zastanawiali się dlaczego Delhi było bardziej podatne na gęsty smog niż inne zanieczyszczone miasta, takie jak Pekin. Nowe badania łączą to z drobnymi cząsteczkami chlorków w powietrzu, które pomagają tworzyć kropelki wody. Na całym świecie cząsteczki chlorków znajdują się głównie w pobliżu wybrzeży z powodu rozprysków morskich, ale powietrze w Delhi i nad Indiami zawiera znacznie więcej cząsteczek chlorków niż oczekiwano. Początkowo uważano, że źródłem tego zanieczyszczenia są nielegalne zakłady w okolicach Delhi, które zajmują się recyklingiem elektroniki oraz takie, które używają mocnego kwasu solnego do czyszczenia i przetwarzania metali. To z pewnością część problemu, ale nowe pomiary ujawniły inne źródło.

Badacze przyjrzeli się innym zanieczyszczeniom, które wzrosły w tym samym czasie, co cząsteczki chlorków. Ten chemiczny odcisk palca odpowiadał spalaniu odpadów domowych zawierających tworzywa sztuczne i spalaniu samych tworzyw sztucznych. Szacuje się, że te duże ilości chlorków są odpowiedzialne za około połowę smogów w Delhi. W krajach o niskich dochodach około 90% odpadów trafia na otwarte wysypiska lub jest spalane na wolnym powietrzu. Jeśli podpalisz plastik, szybko ujawnia swoje pochodzenie jako produkt na bazie oleju, wytwarzając duże ilości czarnego dymu. Korzystając z danych na temat zawartości śmieci z całego świata, naukowcy z londyńskich King’s and Imperial Colleges oszacowali, że sadza ze spalania odpadów ma wpływ na globalne ocieplenie odpowiadając od 2% do 10% globalnej emisji dwutlenku węgla.

Płonące tworzywa sztuczne wytwarzają również duże ilości dioksyn i innych silnie toksycznych zanieczyszczeń, które mogą przedostawać się do naszego łańcucha pokarmowego. Nowoczesne spalarnie odpadów w Europie dokładają wszelkich starań, aby zmniejszyć te toksyczne emisje, ale nie ma żadnych zabezpieczeń, gdy odpady są spalane w domu lub na świeżym powietrzu.

Problemy ze spalaniem odpadów w indyjskich miastach na tym się nie kończą. Jak wyjaśnił James Allan z Uniwersytetu w Manchesterze, który brał udział w najnowszych indyjskich analizach, dodatkowy chlorek może sprzyjać reakcjom chemicznym między różnymi zanieczyszczeniami powietrza. Obejmuje to dodawanie ozonu do warstwy przyziemnej w całych Indiach. Już teraz szacuje się, że zmniejszy to plony niektórych upraw indyjskich nawet o 20% do 30%. Lepsze zarządzanie odpadami musi być priorytetem, ale eliminacja zanieczyszczenia plastikiem wymaga również ponownego przemyślenia globalnej produkcji i wykorzystania tworzyw sztucznych.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.theguardian.com/environment/2021/feb/26/not-just-oceans-plastic-polluting-air-delhi-smog”; data dostępu: 2021-02-26
Ocena (4.3) Oceń:
Pasaż zakupowy