Czwartek 25.02.2021

Niedźwiedzie polarne nie potrafią wystarczająco szybko przystosować się do zmian klimatu

Zdaniem naukowców niedźwiedzie polarne i narwale zużywają do czterech razy więcej energii, aby przetrwać w arktycznych warunkach. Wszystko przez utratę lodu. Naukowcy twierdzą, że niegdyś doskonale rozwinięte dla życia polarnego drapieżniki walczą, ponieważ ich siedliska kurczą się, a unikalne adaptacje stają się mniej odpowiednie dla coraz bardziej cieplejszej Arktyki.fot. shutterstockfot. shutterstock

Ssaki są fizjologicznie zaprojektowane tak, aby zużywały jak najmniej energii. Niedźwiedzie polarne są przede wszystkim myśliwymi, przystosowanymi do łapania fok, a narwale ewoluowały, by nurkować bardzo głęboko w poszukiwaniu ofiary bez wykonywania szybkich ruchów. Jednak teraz muszą pracować znacznie ciężej, aby zdobyć pożywienie i pozostać przy życiu – wynika z artykułu przeglądowego opublikowanego w Journal of Experimental Biology.
Niedźwiedzie polarne żywią się głównie bogatym w energię tłuszczem fok, ale to źródło pokarmu jest trudniejsze do zdobycia. Lód morski, na którym polują, skurczył się o 13% od 1979 r.

Badania pokazują, że niedźwiedzie polarne pływają teraz średnio przez trzy dni, aby znaleźć foki lub szukać mniej energochłonnych źródeł pożywienia, co oznacza, że są znacznie bardziej narażone na głód. Ten sam problem dotyczy narwali.

„Niedźwiedź polarny musiałby spożyć około 1,5 karibu, 37 golców zwyczajnych, 74 gęsi śnieżnych czy 216 jaj gęsi śnieżnej, aby zrównać się z przyswajalną energią dostępną w tłuszcz jednej dorosłej nerpy obrączkowanej”.

„Świat Arktyki jest teraz o wiele bardziej nieprzewidywalny dla tych zwierząt” - powiedziała dr Terrie Williams, współautorka raportu z wydziału ekologii i biologii ewolucyjnej Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz. „Przy ograniczonej ilości tlenu w mięśniach i krwi odkrywamy, że narwale budżetują swoją prędkość, głębokość i czas trwania nurkowań, aby dopasować je do pojemności swoich wewnętrznych butli. Jeden błąd w obliczeniach może spowodować śmierć przez utonięcie”.

Zagłada niedźwiedzi polarnych i narwali prawdopodobnie wywrze efekt domina na inne ssaki zależne od lodu, prowadząc do „szybkich zmian w całym morskim ekosystemie Arktyki - twierdzą naukowcy.

Na podobne zmiany mogą być narażone ssaki, takie jak bieługa, lisy polarne i woły piżmowe. Artykuł potwierdza istniejące modele, które przewidują globalny spadek liczebności niedźwiedzi polarnych od jednej do dwóch trzecich do końca wieku. „Musimy zmniejszyć nasz ślad węglowy, wykorzystując każdą odrobinę ludzkiej pomysłowości, na jaką możemy się zdobyć. Gdyby tylko świat bez niedźwiedzi polarnych i narwali był smutniejszym miejscem ”- powiedział Williams.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-02/tcob-cpb021821.php”; data dostępu: 2021-02-25
Ocena (4.2) Oceń:
Pasaż zakupowy