Populacja niedźwiedzia polarnego kurczy się

Środa 28.02.2018
Niedźwiedzie polarne w odwrocie. Niedźwiedzie polarne. fot. pixabay.com

Na świecie żyje już tylko od 22 do 31 tysięcy niedźwiedzi polarnych – wynika z najnowszych badań.  Do niedawna ich liczba spadała z powodu intensywnych polowań, niestety obecnie głównym zagrożeniem ich wyginięcia są zmiany klimatu.


Z każdym rokiem ubywa lodu na Arktyce. Tempo zmian klimatycznych jest tak szybkie, że w 2040 roku jedynym miejscem do życia dla tego drapieżnika będzie prawdopodobnie północ Kanady (obecnie żyje tam 2/3 populacji) i Grenlandia. Za 20 lat niedźwiedzia możemy nie spotkać już na północy Norwegii, w Rosji i Stanach Zjednoczonych.

Nie trzeba jednak czekać dwóch dekad, żeby zauważyć negatywne zmiany w populacji niedźwiedzi polarnych. Rodzi się ich mniej i są one niedożywione. Topniejący lód to dla niedźwiedzia większy dystans do pokonania między lądem a fokami (żyjącymi na lodzie), które są ich pożywieniem. To sprawia, że zdarza się, iż nawet tak świetny pływak nie daje rady dotrzeć do brzegu.

Rodzi to też kolejny problem. Coraz częściej dochodzi do spotkań niedźwiedzi a człowiekiem. Niedźwiedzie są zmuszone do tego żeby na lądzie szukać pożywienia i coraz częściej pojawiają się w ludzkich siedzibach.

„Niedźwiedzie polarne stają się coraz bardziej lądowe, co wywołuje konflikty z człowiekiem. Znane są już także pierwsze przypadki krzyżowania się niedźwiedzia polarnego z niedźwiedziem grizzly.” – mówi Przemysław Nawrocki z WWF Polska.

Jak pomóc niedźwiedziom polarnym? Ekolodzy z WWF zwracają uwagę, że potrzebna jest zmiana naszego nastawienia i sposobu życia.  „Wyjazd do kina samochodem zamiast komunikacją miejską, niewyłączone zbędne światło – to więcej CO2 w atmosferze. W taki sposób, nie zdając sobie z tego sprawy, przyczyniamy się do zagłady niedźwiedzi polarnych” – alarmuje Przemysław Nawrocki. Z kolei Oskar Kulik, ekspert ds. Klimatu i Energii z  WWF Polska, podkreśla iż emitujemy do atmosfery ponad 36 miliardów ton CO2, a zmiany w ostatnich latach zaczynają mieć charakter katastrofalny! Dla zobrazowania - 25 lutego na biegunie północnym temperatura wynosiła 0 stopni, w porównaniu do -10 na terenie większości Polski, zaś pokrywa lodowa przypominała tę typową dla maja. 2018 rok charakteryzuje się rekordowo małym obszarem lodu, a obszar jego zasięgu zimą zmniejszył się o kilkanaście procent od 1979 roku.

„Również Polska musi podjąć niezbędne działania dążące do neutralności klimatycznej w połowie stulecia. Tegoroczna konferencja klimatyczna (COP) w Katowicach jest do tego doskonałą okazją” – dodaje Kulik.

Źródło: WWF Polska


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy