Piątek 29.07.2022

Niemiecki sposób na oszczędzanie gazu? Zimny prysznic i egipskie ciemności

Miasta w Niemczech wyłączają reflektory na publicznych pomnikach, wyłączają fontanny i zakręcają kurek z ciepłą w miejskich basenach i halach sportowych. Te rozwiązania mają zmniejszyć zużycie energii w obliczu zbliżającego się kryzysu gazowego.Fot. LarsZ/ShutterstockFot. LarsZ/Shutterstock

Hanower w północno-zachodnich Niemczech stał się w środę pierwszym dużym miastem, które ogłosiło plan oszczędzania energii, w tym wyłączenie ciepłej wody pod prysznicami i w łazienkach w budynkach zarządzanych przez miasto i ośrodkach rekreacyjnych. Budynki komunalne w stolicy Dolnej Saksonii będą ogrzewane tylko od 1 października do 31 marca w temperaturze pokojowej nie wyższej niż 20°C, a stosowanie przenośnych klimatyzatorów i termowentylatorów będzie zabronione - donosi The Guardian.
„Sytuacja jest nieprzewidywalna” – powiedział burmistrz miasta Belit Onay z Partii Zielonych. „Każda kilowatogodzina się liczy, a ochrona krytycznej infrastruktury musi być priorytetem”.

Cel 15% oszczędności w Hanowerze jest zgodny z redukcjami, do których Komisja Europejska wezwała w tym tygodniu państwa członkowskie, aby miały pewność, że poradzą sobie w przypadku całkowitego odcięcia dostaw gazu z Rosji.

Niemcy, które są bardziej uzależnione od importu rosyjskiego gazu niż inne kraje europejskie, znajdują się pod presją.

„W obliczu wojny z Ukrainą i rosyjskimi zagrożeniami energetycznymi bardzo ważne jest, abyśmy obchodzili się z naszą energią tak ostrożnie, jak to możliwe” – powiedziała berliński senator ds. środowiska Bettina Jarasch.

Niemcy wykorzystują również gaz do generowania około 15% swojego zapotrzebowania na energię elektryczną, w tym przypadku władze miejskie zdecydowały się na stosunkowo bezbolesne oszczędności.

Miasto Monachium, na południu Niemiec, ogłosiło w tym tygodniu, że wyłączy reflektory na placu Marienplatz, który zwykle jest oświetlony do 23:00, a w urzędach miejskich będzie tylko zimna woda. Fontanny również będą wyłączane na noc. Norymberga zamyka trzy z czterech miejskich krytych basenów, a odkryte kąpieliska będą otwarte do 25 września. Około 200 charakterystycznych budynków w stolicy Niemiec, w tym Kolumna Zwycięstwa, Pałac Charlottenburg i ratusz miejski, ostatecznie nie będzie już oświetlane nocą.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Philip Oltermann; “German cities impose cold showers and turn off lights amid Russian gas crisis”; theguardian.com; 2022-07-29
Ocena (3.0) Oceń: