Środa 23.09.2020

Niemieckie odpady przyjadą do Polski

Około 40 tys. ton niemieckich odpadów trafi do miejscowości Rębiszów w woj. dolnośląskim. Zgodę w tej sprawie wydał Główny Inspektor Ochrony Środowiska w Warszawie.fot. shutterstockfot. shutterstock

Niemieckie odpady trafią do nieczynnego wyrobiska poeksploatacyjnego w miejscowości Rębiszów. Proces ten kwalifikowany jest jako odzysk, a nie składowanie.
Jakie odpady trafią do Polski? Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informuje, że materiały, które trafią do Polski nie są odpadami niebezpiecznymi. W wyrobisku deponowane są odpady mineralne, niewykazujące właściwości niebezpiecznych, takie jak: zużyte rdzenie i formy odlewnicze z odlewnictwa żelaza, gleba i kamienie, mieszanki gruzu, betonu i cegieł, odpady w postaci pyłów odlotowych, minerałów. ‒ czytamy na stronie GIS.

Każdego roku do Polski trafia kilkaset tysięcy odpadów m.in. z Niemiec, Włoch czy Wielkiej Brytanii ‒ informuje serwis Money.pl. Dlaczego tak się dzieje? Bardzo często opłaty związane ze składowaniem czy utylizacją odpadów są bardzo wysokie, dlatego producenci szukają rynków, gdzie można robić to dużo taniej.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “http://www.lubanski.eu/ponad-40-tysiecy-ton-odpadow-z-hut-przejedzie-przez-luban/”; data dostępu: 2020-09-23
  2. “http://www.gios.gov.pl/pl/aktualnosci/689-przewoz-odpadow-z-niemiec-do-polski-komentarz-do-doniesien-medialnych”; data dostępu: 2020-09-23
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy