Poniedziałek 05.02.2024

Niesamowita akcja! Przejechali 700 km, by ratować psiaka

Ratownicy z Kołobrzegu przejechali 700 km żeby ocalić psa uwięzionego na wysepce na środku Bugu.Uratowany pies trafił pod opiekę Fundacji dla Szczeniąt Judyta, gdzie otrzymał imię Rysio. Fot. Fundacja dla Szczeniąt JudytaUratowany pies trafił pod opiekę Fundacji dla Szczeniąt Judyta, gdzie otrzymał imię Rysio. Fot. Fundacja dla Szczeniąt Judyta
W związku z wysokim stanem wody oraz zatorem lodowym na rzece Bug w województwie mazowieckim, m.in. podtopione zostały budynki i drogi na terenie powiatu wyszkowskiego i wołomińskiego. Ponadto, w poniedziałek 29 stycznia mieszkańcy zaalarmowali straż pożarną o piesku, który utknął na wyspie w okolicy miejscowości Kuligów na terenie powiatu wołomińskiego.
Były podejmowane próby odłowienia psa przez miejscowych strażaków. W poniedziałek podczas kruszenia kolejnej kry utrudniającej dotarcie do zwierzaka, pies wystraszył się i uciekł w nieznanym kierunku. Strażacy stracili go z pola widzenia. We wtorek po otrzymanym zgłoszeniu o przebywającym psie na wyspie, strażacy dopłynęli łodzią do wskazanego miejsca, jednak nie zastali tam psa. Ratownicy nie weszli na samą wyspę z powodu ryzyka załamania się kruchego lodu. Kolejnych prób nie było, a policja rozkładał ręce.

Jak wynika z relacji mieszkańców pies znajdował się cały czas w tym samym miejscu, nie miał siły się przemieszczać. Od czasu do czasu się podnosił, a później znikał z pola widzenia. Dlatego do akcji wkroczył zespół zdeterminowanych ratowników, którzy przejechali 700 km, aby uratować szczeniaka.

W nocy (z 2 na 3 lutego br.) na miejsce przybyli Ratownicy Brzegowej Stacji Ratownictwa w Kołobrzegu. Pierwsza próba podejścia do psa przez ratowników z MSPiR kończy się niepowodzeniem. W sobotę 3 lutego o godzinie 4:30 3-osobowy zespół ratowniczy wraz z łodzią i podjął ryzyko działania mimo niesprzyjających warunków pogodowych. Druga próba odnosi sukces, a przemarznięty psiak z objawami hipotermii trafia na brzeg.

Uratowany szczeniak trafił pod opiekę Fundacji dla Szczeniąt Judyta, gdzie otrzymał imię Rysio.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (2.8) Oceń: