Czwartek 20.05.2021

Od Antarktydy oderwała się największa na świecie góra lodowa

Ogromna góra lodowa, większa niż hiszpańska wyspa Majorka, oderwała się od Antarktydy. Co sprawia, że jest to największa góra lodowa na świecie.contains modified Copernicus Sentinel data (2021), processed by ESA, CC BY-SA 3.0 IGOcontains modified Copernicus Sentinel data (2021), processed by ESA, CC BY-SA 3.0 IGOcontains modified Copernicus Sentinel data (2021), processed by ESA, CC BY-SA 3.0 IGO
Jak stwierdziła w środę Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), od zamarzniętego brzegu Antarktydy na Morzu Weddella oddzieliła się gigantyczna płyta lodu, dając początek największej na świecie górze lodowej.
Góra lodowa o powierzchni 4320 kilometrów kwadratowych ‒ która obecnie jest największą na świecie i nosi nazwę A-76, od kwadrantu Antarktyki, gdzie została po raz pierwszy zauważona ‒ została przechwycona przez satelitę Copernicus Sentinel Unii Europejskiej, konstelację dwóch satelitów krążących wokół biegunów Ziemi. Satelity potwierdziły wcześniejsze obserwacje przeprowadzone przez British Antarctic Survey, które jako pierwsze zauważyły oderwanie się góry.

Jakie to może mieć konsekwencje?

Ponieważ szelf lodowy, z którego wyrosła ta góra, już unosił się na wodzie, zdarzenie nie wpłynie bezpośrednio na poziom morza. Jednak szelfy lodowe pomagają spowolnić napływ lodowców i strumieni lodu do morza; więc pośrednio, według National Snow and Ice Data Center (NSIDC) utrata części szelfu lodowego ostatecznie przyczynia się do podnoszenia się mórz.

NSIDC twierdzi również, że kontynent Antarktydy, który ociepla się w szybszym tempie niż reszta planety, posiada wystarczającą ilość zamarzniętej wody, aby podnieść globalny poziom mórz o 60 metrów. Według amerykańskiego National Snow and Ice Data Center, zjawisko to może być związane ze zmianami klimatu.
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.livescience.com/biggest-iceberg-breaks-free.html”; data dostępu: 2021-05-20
Ocena (4.2) Oceń:
Pasaż zakupowy