Wtorek 04.02.2020

Olbrzymie płuca pokazują czym oddychamy

Przed budynkiem Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie stanęły gigantyczne płuca. Instalacja „oddycha” lokalnym powietrzem i filtruje obecne w nim zanieczyszczenia. Już po kilku dniach śnieżnobiałe płuca pokrył szarobury pył.Model płuc ma pokazać, jakim powietrzem oddychamy, źródło:Krakowski Alarm SmogowyModel płuc ma pokazać, jakim powietrzem oddychamy, źródło:Krakowski Alarm Smogowy

‒ Nasza instalacja przedstawia model płuc wykonany z białej, przepuszczalnej materii, przez którą tłoczone jest powietrze. Drobiny pyłów osiądą w płucach, które w ciągu 14 dni happeningu, zmienią kolor. Dodatkowo na bilbordzie umieściliśmy czujnik wyświetlający bieżące stężenie PM10 wdanej godzinie. ‒ mówi Magdalena Kozłowska z Polskiego Alarmu Smogowego
Sztuczne płuca mają nam uzmysłowić, co znajduje się w powietrzu, którym oddychamy. Instalacja, z każdym oddechem nabierają szarego koloru. To znak, że zanieczyszczenia powietrza, choć niewidoczne gołym okiem, rzeczywiście istnieją i kumulują się w naszym organizmie.

Przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego, którzy koordynowali akcję, mają nadzieję, że dzięki niej uda się zmotywować mieszkańców do szybszego działania. Czasami same suche dane liczbowe – nawet te, prezentujące najwyższe wskazania zanieczyszczeń – nie są w stanie przekonać ludzi, o tym, że powietrze jest bardzo zanieczyszczone.

Do końca 2020 r. w Warszawie obowiązują wysokie dopłaty do wymiany źródła ciepła - do 12 tys zł na kocioł i do 10 tys zł na wymianę grzejników i instalacji. Mazowiecka uchwała antysmogowa wyznacza ostateczny termin likwidacji „kopciuchów” na 31 grudnia 2022.

Kampania Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” rozpoczęła się 14 listopada 2019, w Dniu Czystego Powietrza, na Rynku w Oświęcimiu. W kolejnych odsłonach kampanii płuca trafiły do Czernichowa, Wieliczki, Zabierzowa oraz Niepołomic.
Tak wyglądał model płuc w Zabierzowie po kilku dniach od rozpoczęcia akcji, źródło: Polski Alarm Smogowy
Ekologia.pl
 Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy