Piątek 05.11.2021

Opony śmiertelnym zagrożeniem dla krabów i całego życia morskiego

Wrzucone do oceanu opony zamieniają się w śmiertelne pułapki dla krabów pustelników - wykazały nowe badania z Uniwersytetu Hirosaki.  Zwierzęta dopuszczają się kanibalizmu w desperackiej, ale daremnej grze o przetrwanie.fot. shutterstockfot. shutterstock

Wklęsłe wnętrze opony samochodowej może stanowić śmiertelną pułapkę dla kraba pustelnika, który trafia tam w poszukiwaniu pożywienia i schronienia. Atsushi Sogabe, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Hirosaki, początkowo zauważył to podczas badań przeprowadzonych w 2012 roku w Mutsu Bay w Japonii. Podczas monitorowania plaży wzdłuż Zatoki Mutsu zauważył kilka muszli w wyrzuconej oponie, niektóre należały do krabów pustelników. „Myślę, że krab pustelnik, który trafił do wnętrza opony, nie mógł się z niej wydostać z powodu zakrzywionego kształtu, co często kończyło się śmiercią” – powiedział Sogabe w e-mailu do CNN.
Skorupy kraba pustelnika znalezione w tym badaniu były mocno uszkodzone, co zdaniem naukowców, może świadczyć o kanibalizmie. Poprzez eksperymenty w akwarium i oceanie naukowcy zbadali, czy krab pustelnik będzie w stanie uwolnić się z opony. W ciągu roku naukowcy obserwowali prawie 1300 pustelników uwięzionych w oponach. Wyniki obserwacji są jednoznaczne.

Żaden z pustelników, które znalazły się w oponach, nie zdołał się z niej wydostać. „Znaczenie tego badania polega na tym, że pokazuje, że nie tylko chemiczne i fizyczne właściwości opony, ale także jej kształt mogą mieć negatywny wpływ na życie morskie” – powiedział Sogabe.

Kraby pustelniki, to „sępy środowiska morskiego” – powiedziała Jennifer Lavers, wykładowca nauk morskich na Uniwersytecie Tasmanii. Odwracają i rozprowadzają glebę na brzegu, pomagając roślinom takim jak palmy rozmnażać się i odrastać. W oceanie są padlinożercami i oczyszczają dno morskie z martwych szczątków. Kraby znajdują się również na dole łańcucha pokarmowego ryb i ptaków przybrzeżnych, zapewniając niezawodne źródło pożywienia.

„Gdybyśmy mieli stracić te gatunki krabów, miałoby to niebagatelny wpływa na obieg materii organicznej, wpływ na porządek naszych plaż i oceanów” – powiedziała Lavers.

Kształt opony, to nie jedyny problem. Opony lądujące w morzach i oceanach odpowiadają za nawet 10% mikrodrobin plastiku w środowisku wodnym - wynika z raportu z 2017 roku opracowanego przez naukowców z Open University of Netherlands. Co zatem możemy zrobić?

Wysiłki na rzecz ochrony oceanów – w tym zbieranie porzuconych opon lub plastikowych butelek – mogą wydawać się zniechęcające na poziomie indywidualnym, ale te działania przynoszą spore korzyści morskim ekosystemom.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Sherry Liang; “Discarded tires in the oceans are trapping hermit crabs, with no way out”; cnn.com; 2021-11-05
Ocena (3.3) Oceń: