Poniedziałek 13.03.2017

Oświetlenie LED może mieć silny wpływ na przyrodę

pixabay.compixabay.com

Najnowsze badania przeprowadzone przez brytyjski Uniwersytet w Exeter wykazały, że oświetleniem ulic przy pomocy żarówek LED powinniśmy sterować tak, by ograniczyć do minimum jego oddziaływanie na środowisko.W trakcie eksperymentu okazało się, że dzikie pająki i chrząszcze gromadzą się w nocy na terenach zielonych oświetlonych przez LED-owe lampy uliczne. Kiedy jednak światła są przyciemniane o połowę i wyłączane między północą a godziną 4:00 nad ranem, ich liczebność znacznie maleje.

Diody LED jeszcze 6 lat temu stanowiły zaledwie 9% światowego rynku oświetleniowego, jednak, zgodnie z najnowszymi prognozami, w roku 2020 ich popularność wzrośnie aż do 69%.

Badacze obawiają się jednak wpływu tego rodzaju światła na faunę i florę. Aby zapobiec szkodliwemu wpływowi LED-ów na środowisko, należałoby zastosować mechanizm odpowiedzialnego sterowania miejskim oświetleniem.

„Poprzez nocną ekspozycję środowiska na światło tych lamp narażamy wiele gatunków na nieprzewidziane konsekwencje” - twierdzi dr Thomas Davies z Uniwersytetu w Exeter.

„Rozwój oświetlenia LED jest problemem w skali globalnej, a liczba jego udokumentowanych szkodliwych oddziaływań na przyrodę wciąż rośnie. Jeżeli nie będziemy odpowiednio zarządzać tym światłem, będzie ono miało ogromny wpływ na liczebność drapieżnych bezkręgowców, co spowoduje potencjalne zagrożenie dla innych gatunków zasiedlających tereny zielone” – dodaje dr Davies.

Naukowcy starają się teraz dociec, jak zatrzymać negatywny wpływ diod LED-owych na środowisko naturalne bez konieczności zaprzestania ich stosowania.
Ocena (0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy